Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Kolej przyjazna rowerzystom. Spora popularność ŁKA

Kasper Fiszer 09.10.2021

Łódzkie: Kolej przyjazna rowerzystom. Spora popularność ŁKA
Pociąg ŁKA w Sieradzu fot. Lichen99, lic. CC BY-SA 3.0 pl
Najważniejszy przewoźnik kolejowy regionu łódzkiego oferuje swoim pasażerom bezpłatny przewóz roweru. Oferta cieszy się sporym powodzeniem, zwłaszcza latem. Część stałych pasażerów wozi jednak rower pociągami także w porze zimowej.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która chce zachęcić studentów do powrotu na kolej po półtorarocznym okresie nauki zdalnej, wprowadziła promocyjną cenę 1 zł za ulgowy bilet miesięczny ważny od 1 do 31 października. Spółka podkreśla, że także osoby, które kupią taki bilet za symboliczną złotówkę, będą mogły bezpłatnie przewieźć rower. Od dawna przewoźnik nie pobiera bowiem żadnych opłat za transport rowerów – pasażer musi jedynie pobrać nieodpłatny bilet, który może mu wydać konduktor.

Najwięcej rowerów w Łodzi oraz na liniach do Łowicza i Tomaszowa

Wojewódzka spółka podkreśla, że bezpłatny przewóz rowerów cieszy się sporą popularnością. – Najwięcej pasażerów z rowerami podróżowało na odcinkach Łódź – Stryków – Głowno i Łódź – Tomaszów Mazowiecki oraz w strefie A [na obszarze aglomeracj] – mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, powołując się na statystyki przewozowe z okresu od stycznia do lipca tego roku. Zwraca uwagę, że jeden pasażer może przewieźć jeden pojazd.

– ŁKA nie zamierza wprowadzać zmian w ofercie dla rowerzystów – stwierdza nasza rozmówczyni. Ci nadal będą więc mogli przewozić swoje pojazdy bezpłatnie, co ma pomóc zwłaszcza podróżującym z miejsc nieco odległych od przystanków kolejowych. Możliwość transportu roweru jest przydatna zwłaszcza wówczas, gdy planują oni podjechać rowerem także ze stacji docelowej do miejsca pracy czy do szkoły.

Część stałych pasażerów wozi rower o każdej porze roku

ŁKA wydaje dwa rodzaje kuponów na przewóz roweru: jednorazowe i sieciowe miesięczne, przy czym tych pierwszego rodzaju wystawianych jest znacznie więcej. Przykładowo w styczniu wydano 727 bezpłatnych biletów jednorazowych i 101 okresowych. Liczba cyklistów zwiększała się wraz ze zmianą pór roku i w rekordowym dla okresu styczeń – lipiec lipcu przewoźnik wystawił łącznie 7690 kuponów.

Sezonowe zmiany widać przy tym wyraźniej w przypadku kuponów jednorazowych: w lutym było ich 754, a w marcu – już 1635. W maju liczba kuponów jednorazowych sięgnęła niecałych 5 tys., a miesiąc później – już prawie 7 tys. Tymczasem kuponów miesięcznych było nie mniej niż 93 (w lutym), ale i nie więcej niż 182 (w czerwcu). Łącznie w pierwszych siedmiu miesiącach 2021 r. przewoźnik wydał 26106 nieodpłatnych biletów rowerowych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony