Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Gminy muszą podjąć współpracę, by tramwaje znów dojechały do Lutomierska

Kasper Fiszer 10.04.2020

Łódzkie: Gminy muszą podjąć współpracę, by tramwaje znów dojechały do Lutomierska
fot. Kasper Fiszer
Jaka jest przyszłość linii tramwajowej do Lutomierska? Samorząd województwa łódzkiego, który w ostatnim czasie mocno podkreślał znaczenie systemu łódzkich linii podmiejskich, nie przedstawia jasnych scenariuszy. Zwraca przy tym uwagę na potrzebę współpracy między gminami.
W ostatnim czasie Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podjął szereg działań dotyczących usprawnienia transportu zbiorowego w regionie. Władze tego szczebla włączyły się również w proces modernizacji zdegradowanej infrastruktury podmiejskich linii tramwajowych. Wsparcie finansowe projektów złożonych przez gminy Pabianice i Ksawerów oraz Zgierz pozwoliło na rozpoczęcie prac na trasach do Pabianic (tam trwa już remont) i Zgierza (wyłoniony wykonawca przygotowuje projekt).

Bez współpracy gmin remontu nie będzie

Dodatkowe środki naprawdopodobniej umożliwią też remont linii konstantynowskiej. Urząd marszałkowski nie informował dotychczas natomiast o planach dotyczących odcinka z Konstantynowa Łódzkiego do Lutomierska, który – podobnie zresztą jak fragment z Łodzi do Konstantynowa – jest nieczynny od marca zeszłego roku. Czy można liczyć na modernizację torowiska, a w następstwie – na przywrócenie kursów także na tej trasie?

– Warunki techniczne dotyczące rozmieszczenia poszczególnych elementów infrastruktury tramwajowej uzależniają wznowienie kursów do Lutomierska od realizacji projektów modernizacji i odbudowy sieci odcinków przebiegających przez trzy gminy: Łódź, Konstantynów Łódzki i Lutomiersk. W związku z tym samorządy te muszą podjąć współpracę w celu koordynacji prac – czytamy w stanowisku przygotowanym przez Wydział Komunikacji Społecznej UMWŁ. Samorząd nie wskazał przy tym żadnych konkretnych działań, które podjął w sprawie odcinka z Konstantynowa do Lutomierska.

UMWŁ czeka na wniosek o dotację na łódzki odcinek trasy. To jednak nie wystarczy

Władze regionu podkreślają przy tym, że działania podjęte przez gminę Konstantynów Łódzki są najbardziej zaawansowane. Służby prasowe UMWŁ przypominają o dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz o przygotowaniach do procedury przetargowej, która wyłonić ma wykonawcę robót na odcinku od granicy z Łodzią do trójkąta manewrowego, na którym zawracają tramwaje relacji Łódź – Konstantynów. Władze Łodzi przygotowują zaś wniosek o przyznanie podobnej dotacji na remont swojej części trasy.

– Uruchomienie połączeń na terenie gminy Lutomiersk uzależnione jest przy tym od modernizacji torowiska przebiegającego przez gminę Konstantynów Łódzki na odcinku nieujętym w realizowanym projekcie – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Czy do remontu kiedykolwiek dojdzie – na razie nie wiadomo.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony