Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Doposażenie przystanków kolejowych w ramach projektu PLK

Kasper Fiszer 22.02.2018

Łódzkie: Doposażenie przystanków kolejowych w ramach projektu PLK
Przystanek Łódź Pabianickafot. Kasper Fiszer
Na razie tablice informacji dynamicznej staną na łódzkich przystankach Stoki, Arturówek i Marysin. Wkrótce doposażone mogą zostać jednak również perony na Dąbrowie, Radogoszczu-Zachodzie i przy ul. Pabianickiej. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego liczy, że urządzenia zostaną zamontowane w ramach szerokiego projektu PKP PLK.
Przed tygodniem Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego poinformował o planach przebudowy trzech otwartych w ramach poprzedniej perspektywy finansowej UE przystanków kolejowych na terenie Łodzi. Zmiany przygotowane zostały przy współpracy z miastem Łódź i obejmą przede wszystkim powstanie dodatkowych dojść na perony. Szersze prace wykonane zostaną na przystanku Marysin, na którym zbudowany zostanie drugi tor o długości ok. 950 m, co zapewni możliwość mijania się tam pociągów z przeciwnych kierunków.

Trzy nowe przystanki ŁKA nieobjęte projektem przystankowym

Jak podkreślała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, ważnym elementem inwestycji ma być także montaż urządzeń dynamicznej informacji pasażerskiej. Prace obejmą poza Marysinem także dwa inne przystanki zbudowane na trasie Łódź Widzew – Zgierz: Łódź Stoki i Łódź Arturówek. Takie samo wyposażenie ma stanąć również na nowo budowanych przystankach Łódź Radogoszcz Wschód i Łódź Warszawska (także pomiędzy Widzewem a Zgierzem) i Łódź Retkinia (pomiędzy Łodzią Kaliską a Lublinkiem na linii w kierunku Sieradza).

W Łodzi w ostatnich latach powstało jednak także kilka innych przystanków, które mają służyć przede wszystkim obsłudze podróżnych Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Udogodnienie w postaci urządzeń informacji pasażerskiej nie zostało jednak w ich przypadku zaplanowane w ramach realizowanego właśnie tzw. projektu przystankowego. Jak zapewnia jednak samorząd województwa, nie oznacza to, że analogiczne prace w ogóle nie zostaną zrealizowane.

Szansą jest projekt ogólnopolski

– Możliwość doposażenia w urządzenia informacji pasażerskiej przystanków Łódź Dąbrowa, Łódź Pabianicka i Łódź Radogoszcz Zachód pojawi się w ramach realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe przedsięwzięcia „Projekt, dostawa i instalacja elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych” – powiedział nam Dariusz Kulas z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Dodał przy tym, że dofinansowanie na realizację tej inwestycji pochodzić będzie z innego źródła niż w przypadku przystanków Stoki, Marysin i Arturówek. O ile prace zaplanowane przez województwo dotowane będą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, o tyle przedsięwzięcie ogólnokrajowe wsparte ma zostać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przystanki Łódź Dąbrowa i Łódź Pabianicka leżą na tzw. łódzkiej kolei obwodowej Łódź Kaliska – Łódź Widzew. Na Dąbrowie zatrzymują się obecnie także pociągi dalekobieżne. Przystanek Łódź Radogoszcz Zachód leży natomiast pomiędzy stacją na Żabieńcu a Zgierzem, a więc na podstawowym ciągu wylotowym z Łodzi na północ, w kierunku Kutna i Łowicza.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony