Partnerzy serwisu:

Łódzkie dofinansowało remont tramwaju do Konstantynowa. Co dalej?

Kasper Fiszer 14.02.2019

Łódzkie dofinansowało remont tramwaju do Konstantynowa. Co dalej?
Tramwaj linii 43Fot. Kasper Fiszer
Nowy zarząd województwa łódzkiego wsparł środkami RPO remont torowiska tramwajowego i sieci trakcyjnej na terenie Konstantynowa Łódzkiego. Choć przeprowadzenie inwestycji wciąż nie wydaje się pewne, to ważny krok w kierunku zachowania połączenia satelickiego miasta z Łodzią. Stan infrastruktury jest tam obecnie na tyle zły, że na początku marca ruch tramwajowy zostanie wstrzymany.
Władze Konstantynowa Łódzkiego złożyły 20 grudnia zeszłego roku skorygowany wniosek o dofinansowanie remontu torowiska tramwajowego i sieci trakcyjnej na terenie miasta. Prace remontowe miałyby pozwolic na zachowanie komunikacji na trasie do trójkąta manewrowego w Parku Miejskim, której stan jest obecnie na tyle zły, że zapowiedziano już zaprzestanie jej eksploatacji. Jak poinformował dziś samorząd województwa łódzkiego, zapadła już ostateczna decyzja w tej sprawie.

Potrzebne są jeszcze środki na wkład własny miasta

– W związku z zaniepokojeniem związanym z decyzją Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łodzi o wstrzymaniu kursów tramwaju 43 na trasie z Łodzi do Lutomierska informujemy, że na ostatnim posiedzeniu Zarządu Województwa Łódzkiego podjęta została decyzja o dofinansowaniu modernizacji torowiska tramwajowego na tej linii kwotą 11 mln 299 tys. 900 zł – czytamy w krótkim komunikacie prasowym. – Zadanie to zostało dofinansowane w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Cała inwestycja zatytułowana „Modernizacja torowiska tramwajowego w Konstantynowie Łódzkim” wyceniana jest na 16 mln 359 tys. zł – dodaje Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

– Podmiotem odpowiedzialnym za realizację przedsięwzięcia i beneficjentem pieniędzy unijnych jest miasto Konstantynów – zaznacza przy tym Urząd. Tymczasem nowy burmistrz tej miejscowości wskazywał niedawno, że gmina może mieć problem ze zgromadzeniem środków na wkład własny. Tym niemniej bardzo szybka reakcja władz regionu na problemy pojawiające się w aglomeracji może dawać duże nadzieje na zachowanie komunikacji tramwajowej.

Marszałek chciałby także zachowania komunikacji do Lutomierska

– Pragnę zadeklarować swoje poparcie dla modernizacji tramwajowych linii podmiejskich wymagających inwestycji – podkreślił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Przekonywał, że jednym z celów nowych władz regionu jest stworzenie systemu transportowego o wysokiej jakości, który pozostawałby konkurencyjny wobec transportu indywidualnego. Podkreślił on jednocześnie, że z punktu widzenia władz regionu duże znaczenie ma też odcinek z Konstantynowa Łódzkiego do Lutomierska.

Remont tej trasy ma w opinii marszałka poprawić dostęp mieszkańców do miejsc pracy, edukacji i usług społecznych. – Z uwagi na potencjał ludnościowy obszarów leżących w strefie bezpośredniego oddziaływania tej linii tramwajowej istotne jest zapewnienie dogodnego połączenia publicznym transportem zbiorowym – podsumował. Dodał, że mogłoby to mieć wpływ m.in. na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony