Partnerzy serwisu:

Łódzkie czyni kolejne starania ws. tramwaju do Pabianic

Kasper Fiszer 11.01.2019

Łódzkie czyni kolejne starania ws. tramwaju do Pabianic
Tramwaj w centrum Pabianicfot. Kasper Fiszer
Kiedy wydawało się, że sprawa pabianickiego tramwaju jest już przesądzona negatywnie, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego poinformował o dalszych próbach pozyskania funduszy na remont zdegradowanej infrastruktury. We wtorek samorząd uzupełnił swój wniosek dotyczący przesunięcia środków krajowych tak, by można było je przeznaczyć na realizację zagrożonej inwestycji. Działania w tym kierunku zostały rozpoczęte przez poprzedni zarząd władz regionu.
Na początku tygodnia opisywaliśmy kolejne próby pozyskania środków na remont infrastruktury tramwajowej w Pabianicach. Pomimo przyznania miastu w trybie konkursowym dużej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd nie może rozstrzygnąć przetargu na projekt i roboty, bo złożone oferty znacznie przekroczyły kosztorys. Wskazywanym przez pabianicki magistrat rozwiązaniem mogłaby być zgoda Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na przekazanie samorządowi dodatkowych środków przesuniętych z innych zadań, które miały być dotowane na mocy tzw. kontraktu terytorialnego zawartego pomiędzy województwem łódzkim a rządem.

MIiR poinformowało nas jednak, że nie otrzymało w tej sprawie wniosku od łódzkiego samorządu regionalnego. Były marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień zapewnił nas przy tym, że poprzedni Zarząd Województwa Łódzkiego wszczął procedurę przesunięcia środków. Dziś potwierdził to Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego kierowany już przez nowego marszałka Grzegorza Schreibera.

We wtorek samorząd uzupełnił wniosek i oczekuje na odpowiedź resortu

– W związku z tym, że miasto Pabianice miało problem związany z realizacją projektu pn. „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów”, który wynika ze wzrostu kosztów inwestycji, z uwagi na brak dostępnych środków na zwiększenie dofinansowania Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podjął działania mające na celu umożliwienie wsparcia wszystkich projektów wybranych do dofinansowania w ramach tego samego konkursie środkami budżetu państwa pochodzącymi z Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Łódzkiego. 16 listopada ubiegłego roku Urząd zwrócił się do Ministra Inwestycji i Rozwoju z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę przeznaczenia części środków budżetu państwa w ramach kontraktu – czytamy w krótkim oświadczeniu przesłanym nam przez Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej UMWŁ.

Samorząd regionalny podkreśla przy tym, że wniosek ów miał charakter ogólny, więc nie wymieniono w nim konkretnych inwestycji, których miałby dotyczyć. Zgodnie z przekazanymi nam informacjami nowe władze samorządowe kontynuują starania o relokację niezbędnych z punktu widzenia władz Pabianic funduszy. – 8 stycznia UMWŁ przesłał dodatkowe wyjaśnienia dotyczące wniosku. Aktualnie oczekujemy na decyzję MIiR – tłumaczą przedstawiciele regionu.

Środki mogłyby pokryć do 10 proc. wartości projektu

– W przypadku zgody ministra dofinansowanie środkami budżetu państwa byłoby możliwe w wysokości do 10 proc. wydatków kwalifikowalnych w projekcie – zaznaczono w przygotowanym dla naszego portalu komunikacie. Najtańsza oferta złożona w przetargu przekroczyła założony budżet o ok. 28 mln zł. Jej wartość to niemal 174 mln zł. Ewentualne przesunięcie środków nie rozwiąże więc pabianickich problemów całkowicie.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony