Partnerzy serwisu:

Łódzki Rower Publiczny: Uruchomienie 31 lipca

Roman Czubiński 17.07.2021

Łódzki Rower Publiczny: Uruchomienie 31 lipca
wiz. Urząd Miasta Łodzi
Homeport, operator nowej edycji Łódzkiego Roweru Publicznego, podał ostateczny termin uruchomienia systemu. Po blisko dwuletniej przerwie rowery znów będzie można wypożyczać za dwa tygodnie. Choć jednoślady nie dotarły jeszcze do Łodzi, w pełni gotowa – według zapewnień – jest infrastruktura stacji.
Wybór nowego operatora po wygaśnięciu kontraktu z firmą Nextbike (operatorem w latach 2016-2019) przebiegał jak po grudzie. Ogłoszono kilka przetargów, które z różnych powodów nie przyniosły rozstrzygnięcia. W końcu kolejne postępowanie wygrał Homeport, z którym umowa przewidywała oddanie do użytku pierwszych 50 stacji (zlokalizowanych w ścisłym centrum) z 500 rowerami do połowy maja. Pozostałych 100 wypożyczalni z 1000 rowerami miało być gotowych w połowie czerwca. Tuż przed zakładanym terminem operator poinformował jednak, że – z powodu opóźnień w produkcji rowerów – nie jest w stanie go dotrzyma, a z systemu będzie można korzystać dopiero w wakacje.

Homeport oraz łódzki Urząd Miasta tłumaczą poślizg zawirowaniami na globalnym rynku producentów osprzętu rowerowego. – Pierwsze gotowe pojazdy trafią do nas w najbliższych dniach. Końcówka lipca to czas, w którym przejdą regulację, przygotowanie i przegląd, aby pierwsze partie rowerów były gotowe dla łodzian na przełomie miesiąca – czytamy w wiadomości z łódzkiego magistratu. Pełna funkcjonalność systemu oraz jego docelowy zasięg (zbliżony do tego po rozbudowie latem roku 2017) mają zostać osiągnięte w sierpniu.

Wszystkie stacje dokujące zostały już sprawdzone i odebrane. Konstrukcja elektrozamka jest inna, niż w systemie Nextbike'a. Zamiast z boku przedniego widelca, zaczep przy rowerze będzie zlokalizowany centralnie z przodu, pod koszykiem. Ogólna specyfikacja jednośladów, ich parametry oraz wyposażenie będą natomiast raczej podobne do znanych łodzianom z lat 2016-2019.

Warto przypomnieć, że rowery firmy Nextbike nie zniknęły z łódzkich ulic całkowicie: w Łodzi działa kilkanaście stacji Wojewódzkiego Roweru Publicznego. Wypożyczalnie systemu finansowanego przez samorząd województwa są rozmieszczone głównie przy stacjach i przystankach kolejowych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony