Partnerzy serwisu:

Łódzki Rower Publiczny: O krok od podpisania umowy z Homeport

Roman Czubiński 06.01.2021

Łódzki Rower Publiczny: O krok od podpisania umowy z Homeport
Stacja ŁRP pierwszej edycjifot. Roman Czubiński
Operatorem Łódzkiego Roweru Publicznego w latach 2021-2024 zostanie prawdopodobnie Homeport. Oferta firmy została oficjalnie uznana za najkorzystniejszą. – Jeśli przez 10 dni od jej wyboru nie będzie odwołań, podpiszemy umowę – zapowiada łódzki Urząd Miasta.
Na początku nowy operator będzie musiał oddać do użytku rdzeń systemu w ścisłym centrum Łodzi. Złożą się na niego samoobsługowe wypożyczalnie rowerów w 50 lokalizacjach. Łącznie w pierwszym etapie dostępnych będzie 500 jednośladów. Ich oddanie do użytku ma nastąpić – w myśl umowy – po 4 miesiącach. Nowy system zacznie więc działać – podobnie jak pierwsza edycja ŁRP w roku 2016 – zapewne w okolicach przełomu kwietnia i maja.

Kolejny tysiąc rowerów ma zostać udostępniony łodzianom w miesiąc po uruchomieniu pierwszego etapu. Docelowo ŁRP w nowej odsłonie będzie więc liczył 1500 rowerów na 150 stacjach. Ich lokalizacje będą w większości takie same, jak w latach 2016-2019. System ma też być otwarty na dodawanie stacji sponsorskich, fundowanych np. przez firmy albo placówki edukacyjne.

Jak pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku, po trzech nieudanych próbach w kolejnym przetargu złożono w końcu cztery oferty. Wszystkie przewyższały jednak kosztorys (ok. 22 mln zł). Dopiero podwyższenie przewidzianej w budżecie kwoty umożliwiło wybór najkorzystniejszej propozycji. Złożyła ją firma Homeport, która zorganizowanie systemu trzeciej generacji (zamawiający umożliwiał także wybór systemu generacji IV, pozbawionego klasycznych stacji z elektrozamkami) wyceniła na 26,4 mln zł.

Homeport jest firmą o dość skromnym doświadczeniu w Polsce. Obsługiwane przez niego we współpracy z BikeU rowery publiczne można wypożyczać w Bielsku-Białej, a w przeszłości – również w Szczecinie, Toruniu i Bydgoszczy. Firma brała też udział od strony technicznej w krakowskim projekcie Wavelo. W ubiegłym roku łączna liczba rowerów w systemach Homeport w naszym kraju 592. Znacznie bogatsze jest zagraniczne portfolio firmy, w którym można znaleźć ośrodki takie, jak Londyn, Oxford, Liverpool, Gibraltar, La Rochelle, Lincoln, Trnava, Kladno, Kelowna czy Kuopio.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony