Partnerzy serwisu:

Łódź: Zostaje 15-minutowa częstotliwość kursowania tramwajów.

Kasper Fiszer 01.09.2020

Łódź: Zostaje 15-minutowa częstotliwość kursowania tramwajów.
Tramwaje w Łodzifot. Kasper Fiszer
Częstotliwość kursowania znakomitej większości linii tramwajowych i autobusowych w Łodzi pozostanie na poziomie 15 minut w dni robocze. To znacznie mniej niż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Na zmianę założeń rozkładu jazdy nie wpłynął powrót uczniów do szkół.
Jak informowaliśmy na naszych łamach w połowie miesiąca, Urząd Miasta Łodzi zlecił Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu obsługę znacznie mniejszej liczby kursów komunikacji miejskiej niż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Tuż przed wejściem w życie zmian wprowadzanych wraz z początkiem roku szkolnego miejskie władze przedstawiły założenia nowego rozkładu jazdy. Zgodnie z przewidywaniami oszczędności oznaczają pozostawienie znacząco obniżonej częstotliwości kursowania większości połączeń także po okresie wakacyjnym, a korekty dotyczyć będą głównie godzin kursowania.

Tylko kilka linii ze wzmocnieniami w godzinach szczytu

Przypomnijmy, że do marca tego roku podstawowy takt łódzkiej sieci tramwajowej i autobusowej wynosił 12 minut. – Linie tramwajowe i autobusowe będą od września kursować z częstotliwością bazową co 15 minut w dni robocze i co 15 minut w soboty – mówi Aleksandra Hac, zastępca rzecznika prasowego Hanny Zdanowskiej, prezydent miasta Łodzi. Liczba kursów sobotnich (i niedzielnych) co do zasady nie zmieni się więc względem sytuacji sprzed marcowych cięć.

Nasza rozmówczyni zaznacza przy tym, że kilka połączeń zostanie wzmocnione dodatkowymi kursami szczytowymi. Co 7,5 minuty w porach największego zainteresowania pasażerów obsługiwane mają być linie 2, 3 (na odcinku z pętli Marysin-Warszawska do centrum) i 8, a także 69, 70 i 81. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej MPK-Łódź wydłużona do pętli Północna ma zostać trasa „siódemki”, co poprawi sumaryczną częstotliwość na centralnym odcinku tzw. trasy ŁTR.

Wydłużone godziny kursowania linii uzupełniających

Dodatkowo wydłużone mają zostać godziy kursowania linii 10A i 11A uzupełniających kursy podstawowych wariantów dwóch najważniejszych łódzkich tras łączących odpowiednio wschód z zachodem i północ z południem miasta. – Będą one kursować od ok. 5:00 do ok. 18:00 wyłącznie w dni robocze – zapowiada Aleksandra Hac. W okresie wakacyjnym tramwaje te zjeżdżały do zajezdni w tzw. międzyszczycie.

Skalę wzmocnień należy jednak uznać za marginalną względem rozkładu jazdy z początku marca, zwłaszcza że na części tras o zwiększonej częstotliwości w godzinach szczytu już od kilku miesięcy uruchamiane są pojedyncze dodatkowe kursy. Liczba tramwajów i autobusów nie zmieni się więc w sposób zasadniczy względem okresu wakacji, i to pomimo powrotu uczniów do szkół.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport