Partnerzy serwisu:

Łódź: Zajezdnia Chocianowice – umowa na projekt

Roman Czubiński 07.10.2019

Łódź: Zajezdnia Chocianowice – umowa na projekt
fot. Urząd Miasta Łodzi
Firma RYSY Architekci zaprojektuje przebudowę zajezdni tramwajowej na łódzkich Chocianowicach. Przedstawiciele pracowni podpisali w tej sprawie umowę z Zarządem Inwestycji Miejskich. Za rok powinno nastąpić ogłoszenie przetargu na prace budowlane.
Przetarg na projekt inwestycji został – po długich przymiarkach – ogłoszony w marcu. Głównym kryterium udzielenia zamówienia była cena (60%), a kolejnymi – okres gwarancji jakości i rękojmi (20%) i doświadczenie zawodowe projektanta (20%). W maju podano do wiadomości, że o zamówienie ubiegały się cztery firmy, a oferty części z nich zmieściły się w kosztorysie. Wartość zwycięskiej propozycji to 1,9 mln zł.

Na prace projektowe przewidziano rok. Po odebraniu dokumentacji ZIM zamierza ogłosić przetarg na wykonanie prac budowlanych. Zakładany koszt to ok. 40 mln zł, jednak wartość ta może się jeszcze zmienić. Ostateczny efekt, ze względu na rozliczenie funduszy unijnych, musi zostać osiągnięty do końca 2023 r.

Modernizacja obejmie zarówno budynki zajezdni, jak i jej układ torowy. Na przedłużeniu obecnego kanału nr 8 powstanie nowa hala obsługi codziennej z dwoma równoległymi stanowiskami do obsługi technicznej wagonów. W dobudowanej części zajezdni będzie mieściła się także myjnia. Pomieszczenia serwisowe zostaną wyremontowane, a wyposażenie techniczne – wymienione na odpowiadające potrzebom związanym z serwisowaniem nowego taboru. W zmodernizowanej zajezdni będzie stacjonować 30 niskopodłogowych wagonów tramwajowych o nowej w stosunku do wcześniejszych zamówień specyfikacji. Tor objazdowy zostanie przesunięty, a układ torowy od strony ul. Pabianickiej zmieniony tak, by manewrowanie wagonami nie wymagało wyjeżdżania na ulicę.

Modernizacja zajezdni i zakup wspomnianych 30 wagonów częścią projektu „Tramwaj dla Łodzi”. Jego wartość wynosi wynosi 660 mln zł, z czego z funduszy europejskich ma pochodzić 411 mln zł. Założeniem jest poprawa jakości transportu niskoemisyjnego w mieście dzięki modernizacji torowiska w ciągu szeregu ulic (al. Śmigłego-Rydza, Kopcińskiego, Dąbrowskiego, Kilińskiego) i budowie dwóch nowych odcinków (al. Grohmanów i ul. Broniewskiego).
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony