Partnerzy serwisu:

Łódź wybrała wykonawcę przebudowy pl. Wolności. Zamiast pętli – dużo drzew

Witold Urbanowicz 07.12.2021

Łódź wybrała wykonawcę przebudowy pl. Wolności. Zamiast pętli – dużo drzew
wiz. UMŁ
Łódź rozstrzygnęła przetarg na kompleksową przebudowę placu Wolności. Po aukcji elektronicznej na prowadzenie wysunęła się Trakcja. Reprezentacyjny plac ma zupełnie zmienić swoje oblicze – jego powierzchnia zostanie oddana w większości pieszym, pojawi się też na niej kilkadziesiąt wysokich drzew, zniknie charakterystyczne tramwajowe rondo.
Oferty poznaliśmy w połowie września. O zamówienie ubiegały się cztery firmy, przy czym najtańszą ofertę złożył łódzki Budomal, który wycenił roboty na 43,370 mln zł brutto. W aukcji elektronicznej na prowadzenie wysunęła się jednak Trakcja, która pierwotnie była gotowa realizować prace za 79,950 mln zł. Budżet na ten cel wynosił 14,119 mln zł brutto.

Dziś (7 grudnia) to właśnie oferta Trakcji została uznana za najkorzystniejszą. Zamawiający nie poinformował jednak jeszcze, do jakiej kwoty zszedł wybrany w przetargu wykonawca. Teraz wybór musi uprawomocnić się.

Na realizację zamówienia przeznaczono 18 miesięcy. Prawem opcji objęto budowę zadaszenia wejścia do Muzeum Kanału „Dętka” – Oddziału Muzeum Miasta Łodzi oraz budowę fontanny.

Jak pisaliśmy, wokół pomnika Tadeusza Kościuszki zostanie zasadzonych sporo dużych klonów i grusz. Powierzchnia zieleni – dziś zaledwie 5% placu – będzie po przebudowie wynosiła 20%. Większość powierzchni nowego placu zostanie przywrócona pieszym. Płyta placu zostanie wyłożona materiałami nawiązującymi do wystroju rozpoczynającej się na placu ul. Piotrkowskiej. W pobliżu pomnika, w osi Piotrkowskiej, pojawi się fontanna posadzkowa. Jezdnia i torowisko, które tworzą dziś rondo wokół pomnika, po przebudowie zostaną przesunięte na północną stronę placu. Powstaną tam zintegrowane przystanki tramwajowo-autobusowe. W efekcie przestanie jednak istnieć możliwość awaryjnego zawracania na placu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony