Partnerzy serwisu:

Łódź: Więcej NF6D na razie nie będzie

Kasper Fiszer 25.11.2019

Łódź: Więcej NF6D na razie nie będzie
fot. Kasper Fiszer
Jedną z najważniejszych zalet sprowadzonych do Łodzi używanych wagonów NF6D jest ich dwukierunkowość. Ich zakup okazał się kluczowy m.in. dla zachowania komunikacji w ciągu ul. Warszawskiej. W najbliższym czasie łódzki przewoźnik nie będzie jednak szukać możliwości zakupu kolejnych egzeplarzy.
Łódzkie MPK, które przez lata podchodziło ze sporą rezerwą do pomysłów zakupu wagonów używanych, obecnie ma w swojej flocie sporo pojazdów, które wcześniej eksploatowane były w innych miastach. Część takich wagonów spółka przejęła z likwidowanych przedsiębiorstw Międzygminna Komunikacja Tramwajowa i Tramwaje Podmiejskie. Część – typy M8C, częściowo GT8N i NF6D – sprowadziło już samo MPK.

Na razie bez planów zakupowych

Spółka właśnie zapowiedziała jednak plany kasacji części wagonów z bogatą historią. Mowa tu o typach M6S (przejętych od MKT) i być może o GT6 (z przeszłością zarówno w MKT, jak i w TP). Czy zostaną one zastąpione innymi pojazdami zza zachodniej granicy, ale już nowszej generacji? Wszystko wskazuje na to, że tak się nie stanie.

Spytaliśmy bowiem miejskiego przewoźnika, czy ten planuje sprowadzenie do Łodzi kolejnych wagonów NF6D lub podobnych. Być może niebawem takich pojazdów będą pozbywać się przedsiębiorstwa z Halle czy Erfurtu. – W nabliższym czasie nie zamierzamy kupować wagonów od przewoźników z tych miast – poinformowała nas jednak Agnieszka Magnuszewska, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź.

Wciąż mało wagonów dwukierunkowych

Warto w tym miejscu podkreślić większą niż pierwotnie zakładano rolę wagonów NF6D w obsłudze łódzkiej komunikacji. Po zawieszeniu kursowania linii 3 na końcowym odcinku trasy w ul. Warszawskiej tramwaje nie mogą już zawracać na pętli. Tymczasowy rozjazd przy ul. Skrzydlatej pozwolił jednak zachować możliwość obsługi połączenia przy pomocy wagonów dwukierunkowych. Kursują tam właśnie wagony NF6D sprowadzone z Bochum.

Dwukierunkowe są jednak także przeznaczone do kasacji M6S. O dużym zapotrzebowaniu na wozy z dwiema kabinami sterowniczymi świadczy fakt, że linię 3 skrócono także z drugiej strony, by zredukować liczbę niezbędnych do jej obsługi pojazdów.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony