Partnerzy serwisu:

Łódź: Wciąż mniej pociągów na Olechów. Co z autobusem dowozowym?

Kasper Fiszer 20.05.2020

Łódź: Wciąż mniej pociągów na Olechów. Co z autobusem dowozowym?
Pociąg ŁKA z Łodzi-Chojen do Łodzi-Widzewafot. Kasper Fiszer
Łódzka Kolej Aglomeracyjna nie przywróci do końca miesiąca połączeń na łódzki Olechów. Czy po epidemii uruchomione zostaną zapowiadane wcześniej autobusy łączące przystanek przy wiadukcie z zakładami pracy? Na razie przewoźnik nie udziela na ten temat konkretnych informacji. Bez skomunikowania oferta kolei może zaś nie okazać się wystarczająco atrakcyjna.
Kolej regionalna w województwie łódzkim w okresie pandemii koronawirusa funkcjonowała w bardzo ograniczonym zakresie. Najważniejszy przewoźnik – Łódzka Kolej Aglomeracyjna – zredukował liczbę kursów na każdej z obsługiwanych przez siebie tras. Zdecydowanie największe cięcia dotyczyły otwartego w grudniu zeszłego roku połączenia miejskiego z Łodzi-Chojen do Łodzi-Widzewa przez Olechów.

Polregio wznowiło przewozy, ŁKA wciąż nie

Z rozkładu jazdy wypadły bowiem wszystkie kursy. Równolegle znakomitą większość zatrzymujących się na olechowskich przystankach pociągów odwołało Polregio. Dojazd do zakładów przemysłowych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie dużej stacji towarowej, w obrębie której funkcjonują trzy przystanki pasażerskie – Olechów Wschód, Olechów Zachód i Olechów Wiadukt, był niemożliwy.

Sytuacja powoli się normuje i Polregio częściowo wznowiło obsługę trasy. Na razie liczba kursów jest jednak ograniczona do zaledwie dwóch (oba w kierunku Łodzi-Widzewar. Wciąż nie są natomiast realizowane połączenia ŁKA. – Pociągi obsługujące przystanek osobowy Łódź-Olechów Wiadukt mają ograniczony termin kursowania do 31 maja 2020 r. – mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Według aktualnych planów wrócą więc na trasę wraz z początkiem czerwca.

Czy wkrótce pojawią się autobusy dowozowe do zakładów pracy?

Do czasu wybuchu epidemii nie uruchomiono zapowiadanego skomunikowania kolejowo-autobusowego na przystanku przy wiadukcie. Autobusy miały odbierać stamtąd pasażerów ŁKA i dowozić ich do pobliskich, ale jednak nieco oddalonych zakładów. Czy system ten zafunkcjonuje w nowej rzeczywistości?

– O rozwiązaniach dotyczących skomunikowania pociągów z autobusami będziemy informować po wznowieniu obsługi przystanku Łódź-Olechów Wiadukt – zapowiada Joanna Osińska. Niewątpliwie pojawienie się możliwości kontynuowania podróży pod drzwi miejsca pracy znacząco zwiększyłaby atrakcyjność oferty kolei. Z obserwacji naszej redakcji wynika, że w pierwszym okresie po uruchomieniu przewozów zainteresowanie pociągami było umiarkowane.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport