Partnerzy serwisu:

Łódź: Wciąż bez miejskich pociągów na Olechów i aglomeracyjnych do Zgierza

Kasper Fiszer 01.06.2020

Łódź: Wciąż bez miejskich pociągów na Olechów i aglomeracyjnych do Zgierza
Pociąg ŁKA z Łodzi do Zgierzafot. Kasper Fiszer
Łódzka Kolej Aglomeracyjna utrzymała wiele ograniczeń w rozkładzie jazdy wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Nie kursują wszystkie pociągi na łódzki Olechów. Odwołana jest także większość połączeń na trasie Łódź-Widzew – Zgierz.
Inaczej niż Polregio, które przywróciło już większość kursów realizowanych w regionie łódzkim, Łódzka Kolej Aglomeracyjna utrzymała duże redukcje związane z epidemią koronawirusa. Ograniczenia zostały przedłużone do 13 czerwca. Na szlakach województwa łódzkiego mniej pociągów będzie więc kursować przynajmniej do czasu wprowadzenia kolejnej tzw. korekty rozkładu jazdy – pakietu zmian obejmującego wszystkie linie kolejowe w kraju.

Duże ograniczenia w samej Łodzi

– ŁKA przedłuża zawieszenia połączeń ze względu na stan epidemii i spadek liczby pasażerów – tłumaczy Joanna Osińska, rzecznik prasowy przewoźnika. Lista odwołań jest długa: np. na aglomeracyjnej trasie ze Zgierza przez Łódź-Stoki do Łodzi-Widzewa nie kursuje aż dziewięć par pociągów (w tym część w wydłużonej relacji do Łodzi Fabrycznej). W rozkładzie jazdy pozostały zaledwie cztery pary.

Największe cięcia dotyczą jednak innej trasy o charakterze miejskim. Choć wstępnie zapowiadano przywrócenie kursów na łódzki Olechów wraz z początkiem czerwca, trasa z Łodzi-Chojen do Łodzi-Widzewa wciąż nie jest przez ŁKA obsługiwana w ogóle (kursują tamtędy tylko dwa pociągi Polregio). Sporo zmian wprowadzono też na liniach o charakterze regionalnym.

Cięcia na wszystkich trasach regionu

Z rozkładu jazdy wypadło piętnaście pociągów kursujących z Łodzi do Skierniewic i z powrotem (osiem w stronę Łodzi i siedem w kierunku przeciwnym). O dziewięć zmniejszyła się liczba połączeń do i z Tomaszowa Mazowieckiego, siedemnaście kursów mniej realizowanych jest na linii z Łodzi do Łowicza. Dwanaście połączeń ubyło natomiast z grafiku kursów na linii kutnowskiej.

Odwołano też trzy pary weekendowych „sprinterów” do Warszawy i jedną parę połączeń do Piotrkowa Trybunalskiego. Nieco mniej kursów realizowanych jest pomiędzy Łodzią-Widzewem a Zgierzem na trasie przez Łódź Kaliską, utrzymana została także zmieniona organizacja ruchu na linii sieradzkiej. Część pociągów zastąpiono tam autobusami. Redukcje nie ominęły również linii Skierniewice – Łowicz – Kutno.

Wracają kolejne autobusy regionalne

Do normalnych rozkładów jazdy stopniowo wracają natomiast autobusowi przewoźnicy regionalni. Od dziś zwiększyła się o jedną parę liczba kursów na trasie z Łodzi do Wielunia. Połączenie obsługuje PKS Wieluń.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport