Partnerzy serwisu:

Łódź: W środę początek prac przy ulicach-ogrodach

Roman Czubiński 26.09.2016

arrow
arrow
Łódź: W środę początek prac przy ulicach-ogrodach
wiz. Zarząd Inwestycji Miejskich
Łódź: W środę początek prac przy ulicach-ogrodach
Łódź: W środę początek prac przy ulicach-ogrodach
Łódź: W środę początek prac przy ulicach-ogrodach
Łódź: W środę początek prac przy ulicach-ogrodach
Łódź: W środę początek prac przy ulicach-ogrodach
Łódź: W środę początek prac przy ulicach-ogrodach
Do końca roku łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich planuje przebudować trzy ulice na Starym Polesiu na ulice-ogrody. Zmiany mają uczynić z nich miejsce bezpieczniejsze dla pieszych i przyjazne dla mieszkańców, jednak bez ograniczania ruchu samochodowego. Temu celowi ma służyć zmiana aranżacji poprzez nasadzenia zieleni oraz nowy rodzaj nawierzchni.
Ulice: Lipowa i 28. Pułku Strzelców Kaniowskich zostaną przebudowane na odcinku od al. 1 Maja do Więckowskiego. Na ul. Pogonowskiego zmiany zostaną wprowadzone między al. 1 Maja a Legionów. Kolejny odcinek ul. Pogonowskiego – od al. 1 Maja do Zielonej – zostanie przebudowany ze środków budżetu obywatelskiego. Przetarg na te prace został ogłoszony w ubiegłym tygodniu. Oba odcinki będą spójne pod względem architektonicznym.

Więcej zieleni bez szkody dla parkujących

Zmiany na ulicach będą szły w kierunku poprawy ich estetyki oraz nadania funkcji innych, niż transportowa. – Ulice będą charakteryzowały się nowym standardem przestrzeni publicznej – zapowiada Edyta Westrych-Maćkowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich. Nawierzchnia zostanie wykonana z ozdobnej kostki betonowej w kolorze szarym i beżowym w połączeniu z drobną kostką granitową. Wzdłuż ulic powstaną liczne zieleńce przeznaczone do odpoczynku. Na trzech ulicach zostanie posadzonych łącznie ok. 80 drzew, a także liczne krzewy i byliny. Przy okazji zostaną też założone skwery przy na rogu Pogonowskiego i Legionów oraz Lipowej i al. 1 Maja. Część zieleni będzie iluminowana.

Kompleksowej przebudowie ulegnie całe oświetlenie uliczne: nowe lampy będą stylizowane na latarnie zabytkowe, zmniejszy się także ich wysokość. Przewiduje się montaż ławek, stojaków rowerowych, koszy na śmieci i innych mebli miejskich. Na każdej z przebudowywanych ulic zostaną wyznaczone w zatokach miejsca parkingowe w liczbie nie mniejszej, niż obecna. Na ul. 28. Pułku Strzelców Kaniowskich będzie ich około 10 (zostaną rozmieszczone równolegle do osi jezdni). Na Lipowej będzie ich ok. 20, a na Pogonowskiego – 30 (tu parkowanie będzie prostopadłe do osi jezdni).

Zielonych ulic będzie więcej

Wszystkie przebudowy ulic obejmują nie tylko nawierzchnię, ale również warstwę podbudowy oraz oświetlenie. – Tak szeroko zakrojone prace muszą powodować utrudnienia w ruchu. Od środy z wszystkich trzech ulic będzie można korzystać tylko dla wjazdów docelowych – uprzedza rzecznik ZIM Piotr Grabowski. Inwestycja rozpocznie się w najbliższą środę (28 września) od prac rozbiórkowych. Efekt końcowy powinien zostać osiągnięty jeszcze przed końcem roku. Przebudowa ma kosztować 6 mln 660 tys. zł.

Jeszcze w tym tygodniu mają zostać ogłoszone przetargi na projekty przebudowy w podobny sposób fragmentów kolejnych ulic: Kopernika, Gdańskiej i Więckowskiego, a także al. 1 Maja. Ich przebudowa w przyszłym roku będzie kolejną częścią programu „Zielone Polesie”. Wszystkich wytypowanych do przebudowy odcinków ulic będzie 9. Początkowo mówiono o planach przebudowy ich wszystkich jeszcze w bieżącym roku, harmonogram uległ jednak korekcie.

Program „Zielone Polesie” to odpowiedź Miejskiej Pracowni Urbanistycznej na niską jakość przestrzeni publicznej na Starym Polesiu. W zwartych kwartałach zabudowy brakuje miejsca na urządzenie pełnowymiarowych parków, postanowiono więc rozwiązać problem poprzez przemianę ulic w swego rodzaju parki liniowe, a z drugiej strony – zakładanie skwerów kieszonkowych na pustych posesjach należących do miasta. W połączeniu z innymi działaniami rewitalizacyjnymi ma to doprowadzić do poprawy standardu życia w tym rejonie Łodzi i powstrzymać odpływ mieszkańców.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony