Partnerzy serwisu:

Łódź: W grudniu ruszy autobus dowozowy ŁKA na Olechowie

Kasper Fiszer 12.11.2020

Łódź: W grudniu ruszy autobus dowozowy ŁKA na Olechowie
Pociąg ŁKA z Łodzi-Chojen do Łodzi-Widzewafot. Kasper Fiszer
W grudniu zamiast na wiosnę uruchomione zostanie nowe połączenie autobusowe z przystanku kolejowego na łódzkim Olechowie do pobliskich zakładów produkcyjnych. Ma ono ułatwić dojazdy do pracy zatrudnionym w strefie ekonomicznej. W ciągu najbliższego miesiąca wybudowany ma zostać nowy przystanek autobusowy, który umożliwi wygodną przesiadkę do i z pociągu.
Od grudnia zeszłego roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna obsługuje nową miejską relację Łódź-Chojny – Łódź-Widzew przez Łódź-Olechów. Na terenie dużej stacji towarowej odnowione zostały trzy nieużywane od lat przystanki Wschód, Zachód i Wiadukt, które ulokowane są stosunkowo blisko dużych zakładów pracy położonych w olechowskiej strefie przemysłowej. Po okresie zawieszeń związanych z pierwszym etapem pandemii koronawirusa funkcjonowanie połączenia ustabilizowało się i obecnie pociągi kursują tam bez większych problemów.

Linia ruszy z kilkumiesięcznym opóźnieniem

Choć droga, jaką muszą pokonać pieszo pracownicy okolicznych fabryk, magazynów itp. nie jest długa, może stanowić czynnik zniechęcający do wyboru kolei jako środka transportu do codziennych dojazdów do pracy. Już po ok. miesiącu funkcjonowania połączenia ŁKA zapowiedziała więc, że wkrótce zostanie uruchomiona autobusowa linia dowozowa komunikująca przystanki kolejowe z zakładami. Jej start został jednak radykalnie opóźniony, co miało związek z podjętą w marcu decyzją o czasowym wstrzymaniu przewozów kolejowych.

Pomysł podwożenia pracowników praktycznie pod drzwi ich zakładów nie upadł jednak całkowicie i niebawem wreszcie ma zostać zrealizowany. – Uruchomienie połączenia autobusowego łączącego przystanek kolejowy Łódź-Olechów Wiadukt z zakładami zlikalizowanymi w strefie ekonomicznej planowane jest w połowie grudnia tego roku – mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Można się zatem spodziewać, że autobusy wyruszą w trasę wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów, a więc 13 grudnia.

Niebawem wybudowany zostanie nowy przystanek autobusowy

– Utworzenie połączenia związane jest z przeniesieniem przystanku autobusowego w bezpośrednie sąsiedztwo przystanku kolejowego – wskazuje nasza rozmówczyni. Dodaje, że uzgodniono już szczegóły formalno-prawne. – Pozostało natomiast wybudowanie infrastruktury przystankowej – stwierdza.

Przystanek Łódź-Olechów Wiadukt powstał w latach 40. zeszłego stulecia i funkcjonował do wczesnych lat 70. Wówczas zniknął z publicznych rozkładów jazdy, ale przez trzy kolejne dziesięciolecia przystawały tam pociągi służbowe (i niektóre pasażerskie mimo nieujawnienia postoju w powszechnie dostępnym grafiku połączeń), bo wysiadali tam kolejarze dojeżdżający do pracy na wielkiej stacji rozrządowej Łódź-Olechów. W 2019 r. zdegradowana infrastruktura pasażerska została wyremontowana, a ŁKA skierowała przez Olechów swoje pociągi miejskie i regionalne. Postoje wyznaczono też kulku kursom kategorii Regio i interRegio.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport