Partnerzy serwisu:

Łódź: Trwa przebudowa Pasażu Róży

Roman Czubiński 15.12.2020

Łódź: Trwa przebudowa Pasażu Róży
Przebudowywany Pasaż Róży z lotu ptakafot. ZIM Łódź
W najpopularniejszym łódzkim pasażu trwają prace nad przebudową i wzbogaceniem o zieleń miejską. Efekt ma być gotowy wiosną przyszłego roku. Pasaż Róży ma być nie tylko atrakcją turystyczną, ale także kameralną przestrzenią wypoczynku dla mieszkańców i wygodnym skrótem dla pieszych.
Jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Łodzi ma zostać przedłużona do ul. Zachodniej (do tej pory dojście w jej kierunku prowadziło przez zwykłe podwórko) i zyskać odnogę bezpośrednio do Placu Wolności. Nawierzchnia będzie w całości wykonana z płyt granitowych, nawiązujących do materiału zastosowanego na deptakowym odcinku Piotrkowskiej. Rozpoczęły się już prace brukarskie przy jej układaniu. Cały pasaż będzie jednoprzestrzenny – schody, które dotychczas trzeba było pokonać, aby dojść z Piotrkowskiej przez pasaż do Zachodniej, zostaną zastąpione pochylniami. Zmiana ta ma ułatwić pieszym oraz osobom niepełnosprawnym poruszanie się po kwartale.

Drugą ważną zmianą mają być nowe nasadzenia zieleni. W jej skład wejdzie 13 drzew (12 grusz drobnoowocowych i wiąz górski) oraz 1300 krzewów (w tym, zgodnie z nazwą pasażu, aż osiem odmian róż). Uzupełnieniem będą obsadzone pnączami pergole i „zielone ściany” z bluszczu na rusztowaniach. Zieleń będzie wyposażona w automatyczny system nawadniający.

Zaplanowano ustawienie w pasażu 33 ławek, 8 stojaków rowerowych i 3 podświetlanych gablot z informacjami o wydarzeniach w mieście. Na razie zakończyła się przebudowa instalacji sanitarnej, a układanie sieci elektrycznej dobiega końca. Wkrótce rozpocznie się ustawianie latarni. Równocześnie z pracami brukarskimi trwa sadzenie zieleni.

Wartość inwestycji to 5,95 mln zł. Z efektem przebudowy będzie współgrał inny projekt realizowany na sąsiedniej posesji: odnowienie budynków przy Zachodniej 56 wraz z podwórkiem. W jednym z nich znajdzie się mieszkanie chronione, w kolejnym – hostel o wysokim standardzie.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony