Partnerzy serwisu:

Łódź: Tramwaje wrócą do Zgierza. Wcześniej – utrudnienia na Helenówku

Roman Czubiński 24.06.2021

Łódź: Tramwaje wrócą do Zgierza. Wcześniej – utrudnienia na Helenówku
Graniczny odcinek w latach, gdy jeszcze kursowały nim tramwajefot. Roman Czubiński, 2008 r.
Duża liczba wyłączonych z eksploatacji odcinków sieci tramwajowej nadal powoduje trudności w organizacji transportu. Nakłada się na to jeszcze zbyt mała liczba wagonów dwukierunkowych (choć pod tym względem sytuacja w ostatnich latach znacznie się poprawiła). W efekcie remont stosunkowo krótkiego odcinka torów na Helenówku wymusza zmianę układu linii nawet w bardzo oddalonych częściach miasta.
W najbliższy poniedziałek – po zakończeniu naprawy na ul. Limanowskiego przy Bałuckim Rynku – pracownicy Zakładu Torów i Sieci MPK Łódź rozpoczną remont krótkiego fragmentu torowiska między wjazdem do dawnej zajezdni Helenówek a granicą Łodzi i Zgierza. Poprawa jego stanu jest konieczna, aby można było wznowić kursowanie tramwajów podmiejskich do Zgierza. Odcinek zgierski jest modernizowany (również przez ZTiS MPK) od ubiegłego roku.

Problemem pozostał jednak krótki odcinek przejściowy między nim a wymienionym w latach 2007-2008 torowiskiem tzw. Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. W poniedziałek (28 czerwca) rozpocznie się jego remont. Ponieważ fragment ten przylega bezpośrednio do pętli Helenówek, na czas remontu wjazd na nią nie będzie możliwy, a linia 11 będzie musiała być obsługiwana taborem dwukierunkowym. Zmiana kierunku jazdy będzie następowała na zjeździe międzytorowym, którego budowa trwa. W najbliższą niedzielę (27 czerwca) konieczne będzie wyłączenie w związku z tym zasilania w sieci trakcyjnej – linie 9 i 11 pojadą w tym czasie objazdem na pętlę Dworzec Łódź Żabieniec, a na Radogoszcz będą kursować autobusy zastępcze linii Z11 z placu Wolności.

Od poniedziałku na trasę na Helenówek wróci linia 11A (skrócona na drugim końcu trasy do Placu Niepodległości) i 11B, na Żabieńcu pozostanie natomiast dziewiątka. – Nie dysponujemy tak dużą liczbą dwukierunkowych tramwajów, aby obie linie mogły kursować na Radogoszcz i zawracać bez pętli – tłumaczy ZDiT. Niewystarczająca ilość taboru dwukierunkowego będzie też przyczyną innych, równoczesnych zmian w układzie linii. Na Kurczaki zamiast 11A pojedzie linia 14. Linia 3 zostanie podzielona na trzy warianty: 3A Chojny Kurczaki – Piotrkowska Centrum, 3B Chojny Kurczaki – Rondo Powstańców 1863 r. i 3C Rondo Powstańców 1863 r. – Piotrkowska Centrum.

Brak możliwości przejazdu ul. Okulickiego wymusi też zmianę trasy linii 89. Objazd poprowadzono ul. Zgierską i al. Włókniarzy. Autobusy wykonają jednak wjazd kieszeniowy na osiedle Radogoszcz Zachód.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony