Partnerzy serwisu:

Łódź: Przetarg na przebudowę Placu Wolności. Zniknie tramwajowe rondo

Roman Czubiński 27.07.2021

Łódź: Przetarg na przebudowę Placu Wolności. Zniknie tramwajowe rondo
wiz. UMŁ
Łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił długo oczekiwany przetarg na kompleksową przebudowę Placu Wolności. Rozpoczynający Piotrkowską plac ma zupełnie zmienić swoje oblicze. Jego powierzchnia zostanie oddana w większości pieszym, pojawi się też na niej kilkadziesiąt wysokich drzew.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ZIM nie zwlekał z ogłoszeniem postępowania. Prace budowlane mają zostać wykonane według gotowego już projektu. Wykonawca będzie miał na ich wykonanie półtora roku od daty podpisania umowy. Władzom Łodzi zależy na rozstrzygnięciu przetargu i rozpoczęciu przebudowy jeszcze w tym roku.

Wybór wykonawcy będzie zależał w 60% od zaproponowanej ceny. 30% punktów można otrzymać w postępowaniu za wydłużenie okresu gwarancji. Pozostałych 10% punktów będzie przyznanych za deklarację zatrudnienia osób bezrobotnych zamieszkałych na obszarze miasta uznanym za zdegradowany (przebudowa Placu Wolności jest częścią rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi, której ważną częścią ma być rewitalizacja społeczna – pomoc mieszkańcom w normalizacji życia).

Zamawiający zastrzegł sobie możliwość zamówienia uzupełniającego. Może ono obejmować roboty budowlane o wartości nie większej, niż 20% zamówienia podstawowego. Otwarcie ofert ma nastąpić za miesiąc – 27 sierpnia. Na realizację zamówienia przeznaczono 18 miesięcy. Prawem opcji objęto budowę zadaszenia wejścia do Muzeum Kanału „Dętka” – Oddziału Muzeum Miasta Łodzi oraz budowę fontanny.

Jak pisaliśmy przed kilkoma dniami, wokół pomnika Tadeusza Kościuszki zostanie zasadzonych 64 klonów i grusz o wysokości ok. 8 metrów. Uzupełnieniem będą 4 tysiące krzewów i bylin. Powierzchnia zieleni – dziś zaledwie 5% placu – będzie po przebudowie wynosiła 20%. Większość powierzchni nowego Placu Wolności zostanie przywrócona pieszym. Z zakazu wjazdu samochodem będą wyłączeni tylko mieszkańcy, najemcy lokali oraz służby miejskie.

Płyta placu zostanie wyłożona materiałami nawiązującymi do wystroju rozpoczynającej się na placu ul. Piotrkowskiej. W pobliżu pomnika, w osi Piotrkowskiej, pojawi się fontanna posadzkowa. Przestrzeń od strony Pomorskiej zostanie zaaranżowana w formie dwóch małych placów, przeznaczonych głównie dla gastronomii. Pl. Wolności ma być miejskim salonem, przestrzenią do rekreacji, ale także do działań artystycznych, jarmarków i innych imprez plenerowych. Wokół pomnika Kościuszki i pod kamienicami przewidziano miejsce na ogródki gastronomiczne lub tymczasowe stoiska targowe z przyłączami energetycznymi. Całości ma dopełnić odnowienie kamienic przy placu oraz prawie już zakończona rozbudowa pobliskiego Pasażu Róży.

Jezdnia i torowisko, które tworzą dziś rondo wokół pomnika, po przebudowie zostaną przesunięte na północną stronę placu. Powstaną tam zintegrowane przystanki tramwajowo-autobusowe. W efekcie przestanie jednak istnieć możliwość awaryjnego zawracania na placu, co ograniczy elastyczność sieci tramwajowej w centrum i na północy miasta. Rozwiązaniem ma być dobudowanie prawoskrętu na skrzyżowaniu Nowomiejska – Północna, po którym tramwaje będą mogły zjechać od strony placu na pętlę Północna.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony