Partnerzy serwisu:

Łódź: Powrót tramwajów na Niższą do 2023 r.

Kasper Fiszer 21.07.2020

Łódź: Powrót tramwajów na Niższą do 2023 r.
Tramwaj na pętli u zbiegu Śląskiej i Niższejfot. Kasper Fiszer
Tramwaje wrócą na ul. Niższą w Łodzi dopiero po kilkuletniej przerwie. Po zawieszeniu obsługi połączenia trasa została fizycznie odcięta od reszty sieci. Być może przetarg na przebudowę krótkiego odcinka będzie ogłoszony pod koniec tego roku lub w 2021 r.
W Łodzi wciąż nieczynny jest cały szereg linii tramwajowych, których stan techniczny nie pozwalał na dalszą eksploatację. Poza odcinkami podmiejskimi zamknięte są trasy na Doły, do pętli Koziny, ul. Legionów od Gdańskiej do Zielonej czy ul. Warszawska od skrzyżowania ze Skrzydlatą do pętli przy Wycieczkowej. Ruch nie jest prowadzony również po ul. Niższej (od skrzyżowania Dąbrowsiego i al. Śmigłego-Rydza do krańca przy ul. Śląskiej). W związku z pogorszeniem się stanu torowiska zaasfaltowano tam krótki odcinek toru na rondzie Broniewskiego, by umożliwić przejazd samochodem, co fizycznie odcięło odnogę od reszty sieci.

Jednoznaczny zamiar wznowienia ruchu – ale w perspektywie kilku lat

Miasto zapewnia, że przywróci obsługę tego odcinka, którego rola jest kluczowa dla skomunikowania części osiedla Dąbrowa z centrum, ale wiemy już, że nie stanie się to w najbliższym czasie. Otwarcie ma bowiem nastąpić dopiero po kompleksowym remoncie trasy, a do jego rozpoczęcia droga jest jeszcze długa. – Torowisko na ul. Niższej wraz z pętlą przy ul. Śląskiej jest zaplanowane do przebudowy w ramach niskoemisyjnego programu „Tramwaj dla Łodzi” – mówi Tomasz Andrzejewski, rzeczni prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi.

Mowa tu o dużym programie inwestycyjnym, który poza Niższą objąć ma także przebudowę torowisk w al. Śmigłego-Rydza (od ul. Przybyszewskiego do początku ul. Niższej) i w ul. Rzgowskiej (od Dąbrowskiego do Broniewskiego). W jego ramach zakładana jest także budowa nowych odcinków – w ul. Broniewskiego od Rzgowskiej do al. Śmigłego-Rydza oraz w al. Rodziny Grohmanów (w rejonie dworca Łódź Fabryczna) od al. Kopcińskiego do Tramwajowej. Ostatnia z inwestycji ma być połączona z przebudową torów w al. Kopcińskiego od wylotu nowego toru do tzw. Skrzyżowania Marszałków (al. Kopcińsiego – al. Piłsudskiego – al. Śmigłego-Rydza)

Przetarg najwcześniej za ok. pół roku

Na jakim etapie są przygotowania do realizacji prac? – Projekty na te zadania będziemy odbierać w najbliższym czasie. Pierwsze przetargi na wykonanie przebudowy mogą pojawić się na przełomie 2020 i 2021 r. oraz w przyszłym roku – zapowiada przedstawiciel ZDiT. Szczegółowy harmonogram robót na poszczególnych odcinkach ma zostać przygotowany dopiero po zakończeniu etapu projektowania.

– Całość projektu „Tramwaj dla Łodzi” ma potrwać do 2023 r. – zapowiada nasz rozmówca. Oznacza to więc, że w wariancie pesymistycznym przerwa w ruchu na ul. Niższej potrwa ok. pięciu lat. W wariancie optymistycznym nie będzie ona zapewne znacząco krótsza.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony