Partnerzy serwisu:

Łódź: Początek przebudowy Placu Wolności jeszcze w tym roku

Roman Czubiński 22.07.2021

arrow
arrow
Łódź: Początek przebudowy Placu Wolności jeszcze w tym roku
wiz. UMŁ
Łódź: Początek przebudowy Placu Wolności jeszcze w tym roku
Łódź: Początek przebudowy Placu Wolności jeszcze w tym roku
Łódź: Początek przebudowy Placu Wolności jeszcze w tym roku
Czterokrotnie więcej zieleni, większość przestrzeni dla pieszych, a także zmieniony układ torów i przystanków – tak po przebudowie ma wyglądać łódzki Plac Wolności. Zbliża się czas ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Według zapowiedzi władz miasta mają one rozpocząć się w tym roku.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w projekcie znacznie zwiększono rolę zieleni. Jej powierzchnia to dziś zaledwie 5% całego placu. Po przebudowie odsetek ten zwiększy się do 20%. Wokół pomnika Tadeusza Kościuszki zostanie zasadzonych 64 drzew o wysokości ok. 8 metrów. Będą to klony i grusze, uzupełniane przez 4 tysiące krzewów i bylin. Przewidziano też trawniki i gazony, zatrzymujące wodę deszczową (w założeniu deszczówka z placu ma w ogóle nie trafiać do miejskiej kanalizacji).

"Salon" już bez ronda

Nowy Plac Wolności ma być nie tylko miejscem spotkań i rekreacji mieszkańców, ale i miejskim „salonem”, reprezentacyjnym początkiem deptakowego odcinka ul. Piotrkowskiej. Większość jego powierzchni zostanie przywrócona pieszym (prawo do wjazdu samochodem będą mieli tylko mieszkańcy, najemcy lokali i służby miejskie). Płyta placu będzie całkowicie przebudowana z wykorzystaniem materiałów nawiązujących właśnie do Piotrkowskiej, przebudowanej w latach 2012-2014.

Inną funkcją placu będzie zapewnianie przestrzeni do działań artystycznych, jarmarków i innych imprez plenerowych. Wokół pomnika Kościuszki i pod kamienicami przewidziano miejsce na ogródki gastronomiczne lub tymczasowe stoiska targowe z przyłączami energetycznymi.

Jezdnia i torowisko, które tworzą dziś rondo wokół pomnika, po przebudowie zostaną przesunięte na północną stronę placu. Powstaną tam zintegrowane przystanki tramwajowo-autobusowe. W efekcie przestanie jednak istnieć możliwość awaryjnego zawracania na placu, co ograniczy elastyczność sieci tramwajowej w centrum i na północy miasta. Według władz Łodzi wystarczającym środkiem zaradczym będzie dobudowanie prawoskrętu na skrzyżowaniu Nowomiejska – Północna, po którym tramwaje będą mogły zjechać od strony placu na pętlę Północna (której przebudowę wyłączono jednak niedawno z zamówionego projektu).

Początek przebudowy w tym roku?

W pobliżu pomnika, w osi Piotrkowskiej, pojawi się fontanna posadzkowa. Przestrzeń od strony Pomorskiej zostanie zaaranżowana w formie dwóch małych placów, przeznaczonych głównie dla gastronomii. Całości ma dopełnić odnowienie kamienic przy placu oraz prawie już zakończona rozbudowa pobliskiego Pasażu Róży.

Etap projektowania ma się ku końcowi. – Jesteśmy na etapie odbioru projektu wykonawczego. W ciągu kilkunastu najbliższych dni zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, jeszcze w tym roku rozpoczną się tu prace – zapowiada prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Przetarg na przebudowę Placu Wolności ma zawiłą historię. Władze miasta przez długi czas bezskutecznie próbowały wybrać wykonawcę w formule „projektuj i buduj”. Oferty w kolejnych postępowaniach były zbyt drogie. W grudniu 2018 r. udało się rozwiązać ten problem dzięki podzieleniu zadania na część projektową i budowlaną.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony