Partnerzy serwisu:

Łódź: Plac Wolności – jest umowa, trwa projektowanie

Roman Czubiński 09.09.2019

Łódź: Plac Wolności – jest umowa, trwa projektowanie
wiz. KPMG&EGIS
Dokumentację projektową przebudowy łódzkiego Placu Wolności przygotowują dwie pracownie architektoniczne z Warszawy i Gdańska. Projektowanie powinno zakończyć się w grudniu przyszłego roku. Na podstawie odebranej dokumentacji Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosi wtedy przetarg na prace budowlane.
Plac Wolności, przy którym początek bierze oś urbanistyczna Łodzi – ulica Piotrkowska, jest jednym z najważniejszych punktów na mapie miasta. Jego randze nie odpowiada jednak jakość przestrzeni publicznej: większość powierzchni zajmuje bardzo szeroka asfaltowa jezdnia, otaczająca centralnie położoną wyspę z pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Wiele do życzenia pozostawia też stan chodników oraz niewielka ilość zieleni.

Władze Łodzi od dawna przymierzają się do przebudowy placu, jednak trzy przetargi w formule „Projektuj i buduj” nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dopiero pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o rozdzieleniu obu części zamówienia. Zarząd Inwestycji Miejskich wybrał najkorzystniejszą z czterech złożonych ofert i na początku sierpnia podpisał umowę z wykonawcą.

Projekt budowlany placu przygotowują wspólnie dwie pracownie: warszawska mamArchitekci Sp. z o. o. i gdańska A2P2 Architecture&Planning Monika Arczyńska. Za ich pracę miasto zapłaci 666,1 tys. zł. Cena stanowiła 60% wagi kryteriów przetargu, pozostałe 40% punktów przyznawano łącznie za spełnianie przez projektantów wymogów w zakresie doświadczenia.

Zamawiający przekazał architektom wytyczne w zakresie wyglądu i aranżacji placu. Samorząd chce przeobrazić go w „salon miasta”. Dzięki nawierzchni z płyt kamiennych i bazaltowych oraz przeznaczeniu południowej części placu tylko dla ruchu pieszego Plac Wolności ma stać się funkcjonalnym przedłużeniem deptaka w ul. Piotrkowskiej. Na płycie placu zostanie posadzonych 50 (lub więcej) drzew. Atrakcyjność przestrzeni ma też poprawić fontanna tryskaczowa i duża ilość roślinności ozdobnej (traw i bylin).

Na placu pojawią się też nowe meble miejskie i nowe zejście do podziemnego Muzeum „Dętka”, urządzonego w nieużywanym kanale deszczowym. Na północ od pomnika zostaną urządzone wspólne przystanki tramwajowo-autobusowe. Ważnym i często krytykowanym elementem przebudowy będzie zmiana tramwajowego układu torowego: przewiduje się likwidację ronda, pełniącego dziś funkcję pętli awaryjnej. Jego miejsce ma zająć podwójne torowisko z odgałęzieniem w stronę ul. Nowomiejskiej. Taka decyzja pogorszy elastyczność sieci tramwajowej w tej części miasta. Dobudowa łuków na pobliskich skrzyżowaniach będzie mogła zrekompensować to jedynie częściowo.

Po odebraniu dokumentacji ZIM w osobnym postępowaniu wybierze wykonawcę robót budowlanych. Jeśli tym razem uda się dotrzymać terminu, przebudowa Placu Wolności rozpocznie się w roku 2021 lub 2022. Inwestycja jest częścią programu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi, dofinansowywanego z funduszy unijnych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony