Partnerzy serwisu:

Łódź: Pierwsze elementy dużej tarczy TBM są już w komorze startowej

Redakcja 26.11.2020

Łódź: Pierwsze elementy dużej tarczy TBM są już w komorze startowej
fot. PKP PLK
Trwają przygotowania do rozpoczęcia drążenia tunelu średnicowego w Łodzi. Do szybu startowego opuszczono pierwsze elementy tarczy TBM.
W rejonie ul. Stolarskiej/Odolanowskiej wykonawca przygotował komorę startową dla dużej tarczy o średnicy 13 m. Na głębokości 30 m powstała płyta denna o grubości 2 m, na której wykonano konstrukcję wsporczą tzw. kołyskę. Przygotowanie stalowej kołyski pozwala na zamontowanie w niej tarczy TBM. Dwa 500-tonowe dźwigi umieściły pierwsze2 z 6 elementów zewnętrznej obudowy tzw. płaszcza tarczy TBM. Teraz rozpocznie się montaż najważniejszego elementu maszyny tj. napędu głowicy skrawającej o wadze ok. 270 ton. Element ten przez ostatni miesiąc był składany i spawany na powierzchni. Ostatnim etapem montażu maszyny będzie połączenie tzw. ogona tarczy z obudową TBM. Łączna waga maszyny po zmontowaniu wyniesie ok. 1300 ton.

Duża tarcza TBM wydrąży dwutorowy tunel od komory startowej pomiędzy ulicami Odolanowską i Stolarską, przez miejsce dla podziemnych przystanków Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, aż do stacji Łódź Fabryczna. Tunel będzie miał długość 3 km i średnicę 12,7 metrów.

Wykorzystywana w budowie tuneli technologia TBM polega na jednoczesnym drążeniu tunelu oraz jego budowie. Tarcza obraca się 3 razy na minutę i rozdrabnia grunt, który jest na bieżąco wydobywany na powierzchnię. Wraz z przesuwaniem się tarczy powstaje przestrzeń, w której układane są kolejne pierścienie z tubingów. W ciągu doby maszyna może wydrążyć i obudować około 10-15 m. Konstrukcja TBM zapobiega osiadaniu terenu i drganiom, minimalizuje kolizje z infrastrukturą miejską.

Największe elementy dużej tarczy:

Główny napęd – 180 ton
Najcięższy segment osłony – 153 ton
Tarcza koła tnącego – 91,5 tony
Erektor krzyżowy – 64,5 tony
Przenośnik belkowy – 42,5 tony
Podajnik – 41,5 tony

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony