Partnerzy serwisu:

Łódź: Pasaż Majewskiego nabiera kształtów

Roman Czubiński 09.08.2020

arrow
arrow
Łódź: Pasaż Majewskiego nabiera kształtów
wiz. UMŁ
Łódź: Pasaż Majewskiego nabiera kształtów
Łódź: Pasaż Majewskiego nabiera kształtów
Między ul. Włókienniczą i Jaracza powstanie otoczony zielenią pasaż pieszo-rowerowy. Jego patronem będzie jeden z wybitnych XIX-wiecznych łódzkich architektów – Hilary Majewski, którego dom zachował się przy Włókienniczej pod numerem 12.
Okolice ul. Włókienniczej należały do najbardziej zdegradowanych obszarów w całej Łodzi. Ich rewitalizację rozpoczęto od miejskich kamienic (w tym roku zaplanowano oddanie do użytku trzech z nich). Potem ma rozpocząć się przebudowa samej ulicy, która zmieni się w trakt o uspokojonym ruchu i charakterze zbliżonym do woonerfu. Pod powierzchnią zostaną ułożone nowe instalacje podziemne, w tym – sieć grzewcza, by w budynkach nie palono węglem. Docelowo Włókiennicza powinna stać się nie tylko lepszym miejscem do mieszkania, ale także atrakcją turystyczną i ważnym elementem szlaku tematycznego poświęconego historii miasta.

Dojście do niej od strony ul. Więckowskiego ma ułatwić właśnie nowy pasaż. Do września przyszłego roku powstanie tu wyłożona kostką kamienno-betonowa posadzka z wbudowaną fontanną tryskaczową, zostanie zasadzonych 30 drzew i ponad 800 krzewów (w tym – grusze drobnoowocowe, tulipanowce amerykańskie i hortensje, dzieci otrzymają plac zabaw, a dorośli – boisko wielofunkcyjne. Do przebywania w Pasażu Majewskiego mają zachęcać także altany i ławki. Jego przestrzeń będzie przeznaczona zdecydowanie dla pieszych i rowerzystów (wjazd samochodów będzie regulowany za pomocą wysuwanych słupków).

Budowa Pasażu będzie kosztowała ponad 5 milionów złotych (a wraz z przebudową Włókienniczej – 18,283 mln zł). Na razie zakończyły się niektóre prace przygotowawcze (wyburzenie zrujnowanych komórek i likwidacja dzikiego parkingu). Według zapewnień ZIM ku końcowi mają się też badania archeologiczne. Teraz wykonawca ma rozpocząć intensywne roboty budowlane (według składanych jeszcze niedawno zapowiedzi miało to nastąpić w czerwcu). Inwestycja jest częścią rewitalizacji obszarowej Łodzi, dofinansowanej z funduszy Unii Europejskiej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony