Partnerzy serwisu:

Łódź: Tramwaje wrócą na pętlę Helenówek

Kasper Fiszer 27.09.2021

Łódź: Tramwaje wrócą na pętlę Helenówek
Węzeł Helenówekfot. Kasper Fiszer
Wbrew zapowiedziom tramwaje nie wróciły na pętlę Helenówek. Wciąż trwa tam remont mający pozwolić na wznowienie ruchu tramwajowego do Zgierza. Póki co pasażerowie muszą liczyć się jednak z utrudnieniami na terenie samej Łodzi.
Od czerwca trwa remont torowiska na ul. Zgierskiej w okolicy pętli i dawnej zajezdni Helenówek. Prace są częścią przygotowań do otwarcia ruchu tramwajowego do Zgierza po toczącej się w ramach innego zadania modernizacji torów na odcinku od granicy miasta do pętli na zgierskim pl. Kilińskiego. Jak zapowiadał w lipcu Urząd Miasta Łodzi, część remontowanego w Łodzi fragmentu – od ul. Okulickiego do pętli Helenówek – miała zostać otwarta po wakacjach. Miało to umożliwić zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów obsługujących osiedla Julianów i Radogoszcz.

Pętla nie została otwarta po wakacjach

Inwestycja nie wiąże się bowiem ze wstrzymaniem ruchu. Tuż przed pętlą Helenówek powstał bowiem tymczasowy zjazd międzytorowy, a linia 11 w wariantach A i B obsługiwana jest wagonami dwukierunkowymi. Na objazd skierowano tylko „dziewiątkę”, która jeździ teraz na inne osiedle dzielnicy Bałuty – Żabieniec. Samorząd tłumaczył, że MPK nie dysponuje wystarczającą liczbą wozów typów M8CN czy NF6D, by móc obsadzić nimi kolejną linię.

Początek września nie przyniósł jednak wznowienia kursów linii 9 na Helenówek. Co więcej, nie wiemy, kiedy torowisko zostanie otwarte. – W sprawie terminu zakończenia prac informacji może udzielić zamawiający, czyli Zarząd Dróg i Transportu – mówi Piotr Wasiak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź, które prowadzi na zlecenie miasta roboty. Samorząd nie odpowiedział natomiast na nasze pytania dotyczące zakładanego terminu wznowienia obsługi.

Wciąż zamknięty odcinek ul. Zgierskiej

W ramach całego zadania wymienione ma zostać łącznie 856 m toru pojedynczego oraz 7 rozjazdów. Z tego 230 m toru i jeden rozjazd ułożone zostaną na samej pętli Helenówek. – 626 metrów toru pojedynczego wymienione zostanie natomiast na szlaku – informuje przedstawiciel MPK.

Warto dodać, że konsekwencją zmian na Helenówku jest praktyczne wyłączenie z ruchu krótkiego odcinka torowiska w ul. Zgierskiej, ale w jej innej części. Zmiana trasy „dziewiątki” sprawiła, że tramwaje – nie licząc kursów zjazdowych do zajezdni – nie kursują pomiędzy ul. Limanowskiego a Zachodnią. Choć fragment ten ma zaledwie kilkaset metrów, jest ważny dla układu komunikacyjnego w rejonie targowiska Bałucki Rynek.

Aktualizacja – godz. 13:00

Jak poinformowały nas służby prasowe MPK, prace torowo-sieciowe na odcinku Zgierskiej od Okulickiego do pętli Helenówek zakończą się 30 września. 1 października wznowiony zostanie więc ruch tramwajowy z wykorzystaniem pętli. Nadal toczyć się będą zaś realizowane w ramach tego samego kontraktu roboty dotyczące ścieżki rowerowej i chodników.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony