Partnerzy serwisu:

Łódź Olechów Wschód: Remont na nieczynnym przystanku kolejowym

Kasper Fiszer 11.06.2018

Łódź Olechów Wschód: Remont na nieczynnym przystanku kolejowym
Przystanek Łódź Olechów Wschódfot. wikyu, domena publiczna
Na łódzkim Olechowie niebawem zacznie się remont oświetlenia. PKP PLK prowadzą bowiem szerzej zakrojone roboty utrzymaniowe dotyczące przystanku Łódź Olechów Wschód, z ktorego nie korzysta obecnie żaden przewoźnik. Ani jedna spółka nie zgłosiła też do zarządcy infrastruktury zapotrzebowania na uruchomienie tam kursów.
Niebawem w Łodzi wyremontowane zostanie kilka przystanków: Stoki, Marysin i Arturówek – będzie to kolejny etap tzw. projektu przystankowego realizowanego konsekwentnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Powstaną także trzy zupełnie nowe perony: na Retkini i Radogoszczu-Wschodzie oraz przy ul. Warszawskiej. Omawiając zmiany w infrastrukturze pasażerskiej, nie sposób jednak pominąć także nieco zapomnianego przystanku na łódzkim Olechowie.

PLK liczy na zainteresowanie przewoźników

Mowa tu o jednym z trzech dawnych przystanków służbowych funkcjonujących w ramach dużej stacji towarowej – jedynego z nich, który został dostosowany do obsługi wszystkich podróżnych: Łódź Olechów Wschód. – W ramach prac utrzymaniowych zaplanowanych do wykonania w 2018 r. na przystanku tym zaplanowano kompleksową wymianę oświetlenia łącznie ze słupami – zapowiada Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – PKP PLK utrzymują infrastrukturę, która może być wykorzystana w przypadku zainteresowania przewoźników – dodaje.

Zaplanowana inwestycja, choć niewielka, jest o tyle interesująca, że aktualnie przy olechowskim peronie nie zatrzymują się żadne pociągi pasażerskie. Ba, żaden kurs nie przejeżdża nawet obok nieco zapomnianego przystanku. – Na chwilę obecną żaden z przewoźników pasażerskich nie deklarował chęci uruchomienia tamtędy swoich pociągów – uzupełnia przedstawiciel zarządcy infrastruktury.

Peron wykorzystywano podczas budowy Łodzi Fabrycznej

Przypomnijmy, że na łódzkim Olechowie obecnie toczy się inna inwestycja – związana z udrażnianiem nieczynnego toru na towarowej łącznicy biegnącej przez Łódź Andrzejów Szosę do Łodzi Widzewa. Remontów nie należy jednak ze sobą łączyć. – Roboty na linii nr 541 Łódź Widzew – Łódź Olechów dotyczą przebudowy torów oraz sieci trakcyjnej i nie obejmują prac na wspomnianym przystanku – stwierdza nasz rozmówca.

Najnowsze dzieje przystanku Łódź Olechów Wschód związane są z przebudową stacji Łódź Widzew, która była elementem modernizacji ciągu z Łodzi przez Koluszki do Warszawy, a także z zamknięciem naziemnej stacji Łódź Fabryczna. Pod koniec 2011 r. pociągi kończące wcześniej bieg w ścisłym centrum miasta skierowano na Dworzec Kaliski. Przepustowość trasy Widzew – Chojny – Kaliska była wówczas bardzo ograniczona, część kursów jechała więc przez Olechów. Podobna organizacja ruchu obowiązywała, kiedy nie wszystkie pociągi mieściły się na rozbudowywanym Widzewie. Przewozy Regionalne wprowadziły w 2012 r. postoje objazdowych kursów – najpierw jednej pary, która zapewniała możliwość dojazdu pracującym w systemie 6:00 – 18:00 w którymś z okolicznych zakładów pracy, a następnie dla wszystkich przejeżdżających tamtędy kursów. Po zakończeniu robót na linii warszawskiej wszystkie pociągi wróciły jednak na Widzew.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony