Partnerzy serwisu:

Łódź: Nowe Solarisy wyjeżdżają na ulice

Redakcja 23.12.2021

arrow
arrow
Łódź: Nowe Solarisy wyjeżdżają na ulice
fot. MPK-Łódź
Łódź: Nowe Solarisy wyjeżdżają na ulice
Łódź: Nowe Solarisy wyjeżdżają na ulice
Łódź: Nowe Solarisy wyjeżdżają na ulice
Łódź: Nowe Solarisy wyjeżdżają na ulice
Dziesięć nowych autobusów marki Solaris wyjeżdża na łódzkie ulice. Dostawa, łącznie 51 nowych pojazdów, pozwoli na wyłączenie z użytkowania najstarszych pojazdów, w tym ostatnich autobusów bez niskiej podłogi.
Umowa na dostawę 51 pojazdów marki Solaris została podpisana na początku lipca. Zamówienie obejmuje 29 autobusów dwunastometrowych i 22 autobusy przegubowe (18-metrowe). Oba modele są niskopodłogowe i w pełni klimatyzowane. W pojazdach znajdzie się między innymi system monitorowania tzw. martwego pola prawej strony pojazdu. Dzięki ultradźwiękowym sensorom działającym w oparciu o sztuczną inteligencję, kierowca zostanie ostrzeżony (dźwiękowo oraz wizualnie) o ewentualnych obiektach, których nie widać w lusterkach.

Pojazdy przyjeżdżają do Łodzi partiami. W zajezdniach wyposażane są w niezbędne elementy, aby móc wozić łodzian, m.in. w system informacji pasażerskiej, biletomaty, kasowniki. W pierwszym etapie dostarczone zostały autobusy przegubowe. Dziesięć z nich przeszło już niezbędne odbiory i zostało zarejestrowanych.

Nowe autobusy trafiają do Łodzi

Wkrótce do Łodzi przyjedzie także 29 autobusów dwunastometrowych Urbino z elektryczno-spalinowym systemem mild hybrid. Będą to pierwsze niskoemisyjne pojazdy tego producenta w Łodzi. Podczas hamowania system mild hybrid generuje i magazynuje energię, a podczas przyspieszania autobusu wspomaga pracę silnika spalinowego, co umożliwia oszczędności w zużyciu paliwa.

Pojazdy te zostaną rozdysponowane między dwiema zajezdniami autobusowymi, czyli zajezdnią Limanowskiego i zajezdnią Nowe Sady.

– Ich dostawa pozwoli na wyłączenie z użytkowania najstarszych pojazdów, w tym ostatnich autobusów bez niskiej podłogi. Oznacza to, że po łódzkich ulicach będą kursowały już wyłącznie autobusy niskopodłogowe – mówi Zbigniew Papierski, Prezes MPK-Łódź.

Kontrakt zakładający dziesięcioletni najem autobusów wraz z ich serwisowaniem i finansowaniem ma wartość ponad 113 mln złotych netto.

Najstarsze pojazdy wycofane


Dostawa 51 autobusów w tym roku pozwoli utrzymać średni wiek autobusu na poziomie 8 lat, a także umożliwi wycofanie najstarszych modeli autobusów, w tym Volva czy Jelcze.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony