Partnerzy serwisu:

Łódź: Nie jeżdżą autobusy dalekobieżne. Coraz trudniej przemieszczać się po kraju

Kasper Fiszer 16.03.2020

Łódź: Nie jeżdżą autobusy dalekobieżne. Coraz trudniej przemieszczać się po kraju
Dworzec Północny należący do PKS Łódźfot. Kasper Fiszer
Łódzki PKS wstrzymuje wszystkie swoje połączenia dalekobieżne. Duże cięcia w swoich rozkłądach jazdy wprowadzili także inni przewoźnicy obsługujący aglomerację łódzką. Do Suwałk nie dotrzemy już z PKS Nova, do Warszawy – z OKBusem, a do Ciechocinka i Lublina – z LLA. Czy odwołane kursy wrócą kiedykolwiek do rozkładu jazdy?
Niedawno z siatki połączeń autobusowych Łodzi zniknął nocny kurs Kielce – Szczecin. W marcu z rozkładu jazdy wypadł cały szereg kolejnych połączeń. Tym razem odwołania nie mają jednak charakteru stałego, a – przynajmniej na razie – nazywane są zawieszeniami związanymi z sytuacją epidemiologiczną.

Znacznie mniej połączeń na wschód Polski

Koronawirus wstrzymał wszystkie, nieliczne już zresztą, połączenia dalekobieżne oferowane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej – Łódź. Jak poinformował na swojej stronie internetowej przewoźnik, od dziś (poniedziałek 16 marca) do odwołania nie będą realizowane kursy do i z Lublina, Opola oraz Kołobrzegu. Firmy Bus-Trans i Jaro-Tur odwołały zaś przejęty niedawno od PKS Łódź kurs Łódź – Krynica-Zdrój – Łódź.

Łódzki PKS podsumował także cięcia w ofercie innych przewoźników, którzy korzystają z dworców należących do spółki. Już od soboty nie jest realizowany kurs PKS Biłgoraj relacji Zamość – Łódź, od niedzieli nie funkcjonuje połączenie w kierunku przeciwnym. 14 marca przestał też jeździć autobus Lubelskich Linii Autobusowych Lublin – Łódź – Ciechocinek. Dzień później mie odbył się już kurs Ciechocinek – Łódź – Lublin.

Nie ma lotów, nie ma i autobusów do Modlina

Dwa połączenia dalekobieżne przebiegające przez Łódź przynajmniej czasowo zlikwidowło również przedsiębiorstwo PKS Nova z Boałegostoku. Od soboty 14 marca nie uruchamia ono kursów Suwałki – Łódź – Wrocław i Wrocław – Łódź – Suwałki oraz Suwałki – Łódź – Katowice i Katowice – Łódź – Suwałki. Wszystkie rejsy do Warszawy (do centrum i na lotnisko Modlin) odwołał w niedzielę 15 marca Trans Kinetik, operator linii pod handlową nazwą OKBus i ModlinBus.

Przedsiębiorstwo Filkar Travel zrezygnowało w sobotę z utrzymywania kursu Tomaszów Mazowiecki – Łódź – Kołobrzegi z powrotem. Dziś po raz pierwszy nie zostały natomiast uruchomione autobusy PKS Koszalin Łódź – Koszalin i Koszalin – Łódź. Firmy Paratex i Regio Travel wstrzymały zaś przedwczoraj rejsy Łódź – Lublin – Łódź i Łódź – Opole – Łódź. Inny mały przewoźnik – Platers – odwołał dziś dwie pary połączeń Łódź – Skarżysko-Kamienna – Łódź.

Na razie utrzymywane są linie regionalne

Na razie bez większych zmian funkcjonuje większość linii regionalnych i lokalnych. Otwartym pozostaje jednak pytanie o ich dalsze funkcjonowanie. Co najmniej niepewny wydaje się też powrót części zawieszonych kursów dalekobieżnych po ustaniu złej sytuacji epidemiologicznej. Czy łódzkie dworce opustoszeją zatem jeszcze bardziej na stałe?
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony