Partnerzy serwisu:

Łódź: Nie do każdego autobusu i tramwaju wejdziemy z rowerem

Kasper Fiszer 23.11.2021

Łódź: Nie do każdego autobusu i tramwaju wejdziemy z rowerem
Tramwaj w Łodzifot. Kasper Fiszer
Pasażer łódzkiego MPK, który zamierza zabrać ze sobą rower, musi liczyć się z odmową wejścia do pojazdu. Przewóz jednośladu możliwy jest bowiem tylko w części autobusów i tramwajów. Przewoźnik wyjaśnia zasady obowiązujące w komunikacji miejskiej w Łodzi.
Łódź jest jednym z miast, które dopuszczają przewóz roweru w pojazdach komunikacji miejskiej, co ma stanowić krok w kierunku popularyzacji środków transportu innych niż własny samochód. Ułatwia to życie rowerzystom w przypadku załamania pogody czy drobnej awarii. Okazuje się jednak, że zasady transportu rowerów są dość skompikowane i nie zawsze możemy wsiąść z nimi do autobusu czy tramwaju, nawet jeśli nie jest on zatłoczony.

Przewóz rowerów tylko w pojazdach, które MPK do tego przystosowało


– Zgodnie z przepisami porządkowymi przyjętymi przez Radę Miejską w Łodzi przewóz rowerów jest możliwy tylko w specjalnie oznakowanych tramwajach i autobusach – tłumaczy Agnieszka Magnuszewska, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź. Odpowiednie naklejki umieszczono na pojazdach, w których zamontowane zostały uchwyty, do których rowerzysta musi przyczepić swój rower na czas podróży komunikacją miejską. Zamocowanie uchwytów było zaś możliwe w tych wagonach czy autobusach, przy bocznej ścianie których znajduje się co najmniej dwumetrowy odcinek bez siedzeń.

Nasza rozmówczyni powołuje się tu na zapisy przepisów porządkowych Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi. Czytamy w nich, że brak piktogramu umieszczonego na autobusie czy tramwaju oznacza, że pojazd nie jest przystosowany do przewozu rowerów i nie ma w nim wyznaczonego miejsca, w którym można zamocować swój jednoślad. Przewóz roweru jest w takim pojeździe jednoznacznie zabroniony.

Pierwszeństwo wózka przed rowerem


Jeśli w oznaczonym piktogramem pojeździe nie ma urządzeń, które zapewniają unieruchomienie roweru, pasażer jest zobowiązany do jego osobistego unieruchomienia. Ważnym zapisem jest także ten, który wymusza wchodzenie do pojazdu drzwiami, przy których umieszczony jest piktogram, by ograniczyć manewry wewnątrz środka transportu. Konieczne jest również stanie przy zamocowanym rowerze przez cały okres podróży.

Prawo miejscowe rozstrzyga też kwestię pierwszeństwa w dostępie do przestrzeni dla rowerzystów, jeśli jest ona przeznaczona także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich bądź przewożących wózki dziecięce. Jeśli wystąpi taka potrzeba, przewożący rower jest zobowiązany do ustąpienia miejsca pasażerowi na wózku lub z wózkiem. Musi on także opuścić autobus czy tramwaj wraz ze swoim rowerem.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony