Partnerzy serwisu:

Łódź: Nie będzie nowej pętli przy przystanku kolejowym Radogoszcz Zachód

Kasper Fiszer 26.02.2021

Łódź: Nie będzie nowej pętli przy przystanku kolejowym Radogoszcz Zachód
Peron kolejowy na Radogoszczufot. Kasper Fiszer
Autobusy kilku linii kończących bieg na osiedlu Radogoszcz Zachód nie dowiozą pasażerów bezpośrednio na przystanek kolejowy o tej samej nazwie. Miasto nie zrealizuje bowiem planów przeniesienia pętli bliżej torów kolejowych. Duża inwestycja, w ramach której miał powstać obiekt, nie uzyskała bowiem dofinansowania zewnętrznego.
Pod koniec 2013 r. PKP Polskie Linie Kolejowe otworzyły przystanek kolejowy Łódź-Radogoszcz Zachód znajdujący się na linii kolejowej nr 15 pomiędzy stacjami Łódź-Żabieniec i Zgierz. Znacząco ułatwił on dostęp do pociągów mieszkańcom dużego osiedla Radogoszcz położonego w północnej części miasta, na rubieżach dzielnicy Bałuty. Od początku pewnym problemem był przy tym dojazd na przystanek komunikacją miejską.

Były konkretne plany budowy nowej pętli

Niedaleko torów znajduje się bowiem duża pętla autobusowa Radogoszcz Zachód (jej poprzednia nazwa to 11 Listopada). Stamtąd do przystanku kolejowego trzeba jednak przejść kilkaset metrów. Łódzki samorząd zauważył ten problem i na początku 2014 r. ogłosił, że rozważa budowę nowej pętli w odległości ok. 300 metrów od poprzedniej. Inwestycja nie została jednak przeprowadzona do dziś.

Zmian w tym zakresie nie przyniosą też najbliższe miesiące, i to pomimo skonkretyzowania planów inwestycyjnych. – Miasto planowało budowę łącznika do drogi ekspresowej S14 w przedłużeniu al. Włókniarzy. W ramach projektu wykonany byłby również nowy układ ulic w sąsiedztwie stacji kolejowej i osiedla Radogoszcz Zachód. Powstałaby też pętla przy stacji – opisuje Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi.

Jedna linia autobusowa dojeżdża bliżej peronów

– Wykreślenie tej drogi z listy dróg krajowych oraz zmiany w węzłach na S14 spowodowały brak dofinansowania i wstrzymanie planów realizacji tej inwestycji – informuje jednak nasz rozmówca. Nie wskazał przy tym żadnego innego potencjalnego źródła finansowania budowy pętli. W najbliższym czasie obiekt więc nie powstanie.

Na co mogą zatem liczyć pasażerowie? – W celu zapewnienia lepszego dojazdu do stacji po ul. 11 Listopada do ul. Okulickiego „Niedźwiadka” w stałym układzie tras kursuje linia 89 – mówi Tomasz Andrzejewski. Jest to jednak połączenie realizowane z relatywnie niską, bo 20-minutową częstotliwością w dni robocze i półgodzinną w weekendy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony