Partnerzy serwisu:

Łódź: MPK testuje oczyszczacze powietrza w autobusach

Roman Czubiński 20.11.2020

Łódź: MPK testuje oczyszczacze powietrza w autobusach
fot. MPK Łódź
Łódzki przewoźnik chce zapewnić pasażerom bezpieczeństwo epidemiczne i przełamać ich obawy przed korzystaniem z transportu zbiorowego. Na jednej z linii autobusowych rozpoczęły się testy oczyszczacza powietrza. Decyzja w sprawie zakupu większej serii urządzeń zostanie podjęta na początku przyszłego roku.
Próby rozpoczęły się w ostatni wtorek. Wyposażony w testowane urządzenia autobus kursuje na linii 97, łączącej dworzec Łódź Kaliska z Niesięcinem, Rąbieniem i Aleksandrowem Łódzkim. Zamontowany pod sufitem, świecący na zielono prototypowy oczyszczacz powietrza AntiMicrobial+ został udostępniony przez firmę STER Group. Urządzenie wychwytuje – jak twierdzi producent – 99,995% szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów, a także pyłów zawieszonych i alergenów, takich jak sierść zwierząt i kurz.

W oczyszczaczu zastosowano filtry HEPA oraz promieniowanie UV-C. Jego konstrukcja wymusza ciągły obieg powietrza (według producenta powietrze w autobusie może być całkowicie oczyszczane co 6 minut). Urządzenie zapewnia też dezynfekcję powierzchni dzięki automatycznemu procesowi ozonowania, który odbywa się podczas nocnego postoju w zajezdni. Działanie oczyszczacza rozpoczyna się wraz z uruchomieniem autobusu i trwa do czasu wyłączenia silnika.

– Urządzenie to służy, aby w trakcie jazdy jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów – nie tylko w obecnej sytuacji epidemicznej, ale we wszystkich innych porach roku. Zamontowane w nim filtry HEPA 14 filtrują niemal 100% wszelkich zanieczyszczeń – mówi Marcin Szuławy z
firmy STER. – W środku zamontowano dwa generatory ozonu, które działają dokładnie tak jak ozon generowany naturalnie podczas burzy. Dzięki wyładowaniom koronowym ozon jest tworzony z tlenu i po procesie dezynfekcji się naturalnie rozpada – uzupełnia.

MPK zamierza testować oczyszczacz przez trzy miesiące. – Jeśli urządzenie to sprawdzi się w eksploatacji, zamontujemy je we wszystkich pojazdach, w których będzie to technicznie możliwe – deklaruje prezes przewoźnika Zbigniew Papierski. Jeden oczyszczacz kosztuje netto ok. 2 tys. zł. Oprócz niego spółka testuje od niedawna bezdotykowe dezynfektory do rąk firmy PIXEL. Zamontowano je w trzech autobusach i dwóch tramwajach.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport