Partnerzy serwisu:

Łódź: Modernizacja linii tramwajowej za środki z „zielonych” obligacji

Roman Czubiński 16.03.2021

Łódź: Modernizacja linii tramwajowej za środki z „zielonych” obligacji
By Maciek Szostek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, co
Do sfinansowania przebudowy ul. Przybyszewskiego posłużą „zielone” obligacje, które zamierza wyemitować Urząd Miasta Łodzi. Papiery wartościowe, o których mowa, mogą służyć do zbierania środków na inwestycje o pozytywnym wpływie na środowisko. Łódź jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na zastosowanie takiego rozwiązania przy inwestycji w komunikację zbiorową.
Inwestycja, o której mowa, to kompleksowa modernizacja początkowego fragmentu ulicy między Placem Reymonta a skrzyżowaniem z ul. Kilińskiego. Zakres prac obejmuje kompleksową wymianę nawierzchni drogowej i torowej oraz sieci trakcyjnej, przebudowę oświetlenia, usunięcie kolizji z sieciami podziemnymi, przebudowę odwodnienia, wykonanie inwentaryzacji i koncepcji zieleni, a także dobór mebli miejskich. Na przystankach mają pojawić się perony dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności (dziś pasażerowie muszą wysiadać tu bezpośrednio na jezdnię).

Przetarg w trybie „projektuj i buduj” ogłoszono na początku roku. Podzielono go na dwa zadania: przebudowę jezdni, torowiska i elementów towarzyszących oraz sieci wodociągowej, zarządzanej przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną. Właśnie ŁSI powierzono ogłoszenie całego przetargu na wspólną inwestycję.

Ze sprzedaży obligacji władze Łodzi spodziewają się pozyskać 34,5 mln zł. – Łódź jako pierwsze duże polskie miasto wyemituje „zielone” obligacje. To przełomowy dla nas dzień. Jeśli w środę Rada Miejska zaakceptuje tę propozycję, Łódź zyska na atrakcyjności dla globalnego kapitału i dużych korporacji – mówi pierwszy wiceprezydent miasta Adam Pustelnik. Jak twierdzi, „zielone obligacje” oraz działania samorządu na rzecz ekologii przy miejskich inwestycjach zwiększą atrakcyjność Łodzi jako miejsca do inwestowania i przyspieszą jej rozwój. Według Urzędu Miasta do emisji „zielonych” obligacji przymierzają się już Gdańsk i Warszawa.

Drugą z wytypowanych inwestycji, którą można sfinansować z obligacji mających „zielony” certyfikat, będzie budowa zbiorników retencyjnych przy łódzkiej Grupowej Oczyszczalni Ścieków. W tym przypadku Urząd Miasta zamierza pozyskać 28 mln zł.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony