Partnerzy serwisu:

Łódź: Kontrkandydaci krytykują inwestycje prezydent Zdanowskiej

Kasper Fiszer 21.09.2018

Łódź: Kontrkandydaci krytykują inwestycje prezydent Zdanowskiej
Tramwaj na trasie W – ZFot. Kasper Fiszer
We wtorek w Łodzi odbyła się debata kandydatów na urząd prezydenta miasta Łodzi. Nie uczestniczyła w niej Hanna Zdanowska, a znaczną część rozmowy zajęła krytyka działań urzędującej prezydent. Kontrkandydaci wypowiadali się negatywnie głównie o dużych inwestycjach drogowych, m.in. o tzw. trasie W – Z.
W debacie radia Tok FM, do której zaproszono kandydatów na urząd prezydenta miasta Łodzi, pojawiły się m.in. sprawy komunikacyjne. Sytuacji transportowej dotyczyła już pierwsza wypowiedź, jaka padła w miniony wtorek w Teatrze Nowym. – Wystarczy wyjść na ulice naszego miasta pomiędzy 16:00 a 18:00, by zobaczyć, czemu potrzebna jest zmiana – stwierdził Piotr Misztal, kandydat komitetu Bezpartyjni – Piotr Misztal, a dawniej poseł Samoobrony. Stwierdził także, że korki są jedną z istotniejszych przyczyn, dla których Łódź ma duże problemy z jakością powietrza.

Buda obiecuje darmową komunikację, Lipczyk – zbilansowany budżet

Najważniejszym zadaniem, jakie chciałby w ramach najbliższej kadencji zrealizować Waldemar Buda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, jest wymiana taboru komunikacji miejskiej. – Chciałbym też wprowadzić bezpłatną komunikację. To jest dla mnie priorytet, bo tylko w ten sposób ustrzeżemy się korków – ocenił. Jednocześnie zapewnił, że nie podniesie opłat za parkowanie.

Zbilansowanie budżetu miasta ma być natomiast najważniejszym punktem prezydentury Krzysztofa Lipczyka, kandydata partii Wolność i ruchu Murem za Łodzią. Zapowiedział on także obniżkę podatków, w tym podatku od środków transportu. Zdaniem kandydata ma to nie tylko pobudzić przedsiębiorczość, ale i znacząco zwiększyć bazę podatkową Łodzi, bo dziś wiele firm transportowych rejestruje swoje siedziby w Rzgowie, gdzie podatek ten jest niższy.

Zgodna krytyka przebudowy trasy W-Z

Sporo miejsca poświęcono jednak krytyce obecnych rządów prezydent Hanny Zdanowskiej. – Wydano wielkie pieniądze na remont trasy W-Z, a jaki jest wynik? Jedzie się nią kilka sekund szybciej – stwierdził Rafał Górski, kandydat Łódź Jest Nasza popierany przez ruch Kukiz 15. – Gdyby remont objął także Skrzyżowanie Marszałków [Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza], ta inwestycja miałaby sens, a w przeprowadzonym kształcie była bezsensowna – zgodził się z nim Waldemar Buda.

O przebudowie ul. Kilińskiego, po której częściowo ograniczono ruch samochodowy, wypowiedział się natomiast kandydat partii Wolność. – To było zamordowanie biznesu – określił. Skrytykował także sposób, w jaki przebudowano ul. Niciarnianą (powstał tam tunel pod torami kolejowymi biegnącymi do Łodzi Fabrycznej). – Po inwestycji w korkach stoi się tam dłużej niż przed nią – stwierdził. Piotr Misztal nazwał natomiast nową podziemną Łódź Fabryczną „dworcem-widmo”.

Niziołek-Janiak: Piętą achillesową jest zarządzanie zielenią

Urszula Niziołek-Janiak z koalicji Tak wskazywała natomiast na konieczność szczególnego dbania o łódzką zieleń. Mówiła o potrzebie zakupu przesadzarki, która pozwoliłaby nie niszczyć starego drzewostanu podczas prowadzenia inwestycji. – Trzeba szczególnie zadbać o drzewa przy inwestycjach. To pięta achillesowa naszego miasta i zawsze, kiedy rozpoczyna się wielka inwestycja, wiem, że będę miała dużo wezwań o poranku, bo tną drzewa – stwierdziła dzisiejsza radna kojarzona m.in. z działaniami proekologicznymi. Dodała, że konieczne jest zwiększenie roli lokalnych społeczności w decydowaniu o przyszłości drzew w przypadku przebudów ulic.

W debacie nie wzięła udziału aktualna prezydent, która ubiega się o reelekcję. Hanna Zdanowska tłumaczy bowiem, że skupia się w kampanii wyborczej na osobistym kontakcie z wyborcami. Radio Tok FM nie zaprosiło natomiast do udziału w rozmowie Agnieszki Wojciechowskiej van Heukelom, która obecna była na widowni (w tym kontekście reguły debaty skrytykował na początku spotkania Waldemar Buda, który zaoferował nawet kontrkandydatce, że ustąpi jej miejsca).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony