Partnerzy serwisu:

Łódź: Koniec obostrzeń pandemicznych, ale nie w komunikacji miejskiej

Kasper Fiszer 10.05.2022

Łódź: Koniec obostrzeń pandemicznych, ale nie w komunikacji miejskiej
Tramwaje w ŁodziFot. Kasper Fiszer
Łódzkie tramwaje i autobusy wciąż kursują rzadziej niż w lutym 2020 r. Pomimo zniesienia praktycznie wszystkich obostrzeń pandemicznych samorząd nie powrócił do 12-minutowego taktu. To duży problem dla mieszkańców – zwłaszcza w okresie zamknięcia dużej części torowisk w centrum miasta.
Od kilku tygodni w Polsce nie obowiązują praktycznie żadne ograniczenia w życiu gospodarczym i społecznym związane z pandemią koronawirusa. Uczniowie chodzą do szkół, studenci – na uczelnie, a pracownicy wielu firm wrócili do biur. Mimo to nie zniknęły ograniczenia wrozkładach jazdy łódzkiej komunikacji miejskiej, jakie pojawiły się w marcu 2020 r. wraz z pierwszym dużym lockdownem.

Kiedy do rozkładów powróci normalność?

W związku z bardzo dużą liczbą zamkniętych tras tramwajowych – częściowo związane jest to z ich stanem technicznym, aczęściowo z remontami infrastruktury – trudno jest porównywać liczbę istniejących połączeń czy ich przebieg. Wciąż obowiązuje jednak obniżona na czas pandemii częstotliwość bazowa systemu: autobusy i tramwaje większości linii pojawiają się na przystankach nie co 12, a co 15 minut. Samorząd nie odpowiedział nam wprost na pytanie o przyczynę utrzymywania ograniczeń.

Tymczasem warto zauważyć, że do grona użytkowników komunikacji miejskiej dołączyli liczni obywatele Ukrainy, którzy trafili do Łodzi, szukając schronienia przed ogarniającą ich kraj wojną. Duża część z nich nie ma własnego samochodu, więc w oczywisty sposób wykorzystują oni do przemieszczania się głównie transport publiczny. Obniżona częstotliwość kursów jest zatem dotkliwa tym bardziej, że grono pasażerów uległo poszerzeniu.

Należy też zauważyć, że łódzki układ połączeń zakłada, że część ulic obsługiwana jest tylko przez jedną linię. Przykładowo ważna dla obsługi osiedla Jagiełły na Bałutach ul. Łagiewnicka wykorzystywana jest w ruchu tramwajowym jedynie przez „trójkę”. Po Pomorskiej kursuje aktualnie wyłącznie „siedemnastka”, a po Gdańskiej – „piętnastka”.

Problemy łódzkiego systemu nakładają się na siebie

Standard częstotliwości łódzkiej komunikacji miejskiej oddala miasto od krajowej czołówki w zakresie jakości transportu zbiorowego. Jest to tym bardziej dotkliwe, że aktualnie w związku z nieprzejezdnością dużej części ulic w centrum pasażerowie i tak muszą pokonywać sporą część drogi pieszo. Przykładowo w związku z zamknięciem torowisk na Legionów, Pomorskiej, Zielonej , Narutowicza i Kilińskiego bardzo trudny jest dojazd z dużego obszaru Bałut w rejon dworca Łódź Fabryczna.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony