Partnerzy serwisu:

Łódź: Karta płatnicza stanie się biletem

Kasper Fiszer 26.10.2016

Łódź: Karta płatnicza stanie się biletem
Pesa Swing w Łodzifot. Jakub Pietrasik, lic. CC BY-SA 4.0.
W przyszłym roku w Łodzi ma zostać uruchomiona nowa usługa pozwalająca opłacić przejazd przy pomocy karty płatniczej. Będzie to druga, po wdrożeniu podobnego rozwiązania w Świebodzicach, realizacja tego typu w Polsce. Podróżni będą musieli rejestrować w czytnikach zarówno wejście do pojazdu, jak i wyjście z tramwaju.
Uruchomienie półrocznego pilotażowego programu przyjmowania płatności za bilet kartą płatniczą zapowiedziała podczas Kongresu Transportu Publicznego Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju i akceptacji kart płatniczych Mastercard. Opłata za przejazd ma być ściągana bezpośrednio z konta pasażera dzięki rejestracji przejazdu w odpowiednich czytnikach. Nośnikiem biletu ma być natomiast sama karta.

Pilotaż w nowych tramwajach Pesy

– Przygotowujemy się już do tego projektu, wystartuje on na początku przyszłego roku – wskazywała przedstawicielka organizacji płatniczej. – System będzie oparty o rozwiązanie stosowane w Londynie. Każdy podróżny, zarówno mieszkaniec, jak i przyjezdny, będzie mógł zapłacić za bilet swoją kartą, płacąc zbliżeniowo – wskazywała.

Według zapowiedzi program ma objąć jedynie część taboru. – W nowoczesnych tramwajach Pesy, aby skorzystać z nowej możliwości, łodzianie będą musieli dokonać tzw. check-in i check-out, czyli zameldować się w czytniku przy wejściu i przy wyjściu – opisała Kamila Kaliszyk. Stwierdziłą również, że pilotaż można będzie potraktować jako formę konsultacji społecznych, bo atrakcyjność nowej formy płatności będzie dało się ocenić na podstawie zainteresowania, jakim będzie się cieszyć.

Pasażer ma nie musieć myśleć o rodzaju biletu

Przedstawicielka Mastercard przekonywała, że proponowane rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne dla podróżnych. – Dla mnie idealny transport zbiorowy to taki, w którym w ogóle nie myślę o płatności, o tym, jaki mieć bilet. Chciałabym mieć kartę płatniczą w którymś z banków, móc wejść do dowolnego środka transportu, a opłata naliczyłaby się sama po zakończeniu podróży – wskazywała.

Dodała też, że z rozwiązania będą mogły skorzystać także dzieci np. dzięki opaskom zastępującym tradycyjne karty. – Polskie społeczeństwo jest bardzo nowoczesne i bardzo szybko adaptuje się do nowoczesnych technologii – podkreśliła. Myślę więc, że za kilka lat w zakresie płatności w transporcie będziemy w zupełnie innej rzeczywistości – oceniła.

Plany uruchomienia programu pilotażowego przy współpracy z Mastercard potwierdziło MPK-Łódź. – Z uwagi na charakter przedsięwzięcia jeszcze nie możemy zdradzać szczegółów – mówi jednak Sebastian Grochala, rzecznik prasowy przewoźnika.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Integracja biletowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony