Partnerzy serwisu:

Łódź: Inwestycje transportowe w strategii ŁOM

Roman Czubiński 25.07.2014

Łódź: Inwestycje transportowe w strategii ŁOM
tramwaj w Łodzifot. Arewicz, lic. GNU/CC 3.0
71 wspólnych inwestycji o łącznej wartości 1,2 mld zł znalazło się na liście projektów do realizacji, przyjętej przez stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny. Choć jako najważniejsze dziedziny dofinansowania wybrano rewitalizację substancji mieszkaniowej i obiektów służących kulturze, wśród planowanych działań można znaleźć także inwestycje związane z transportem.
I tak: na liście rezerwowej projektów przewidzianych do dofinansowania ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) znalazło się zadanie "Budowa rynku wraz z układem komunikacyjnym na terenie Nowego Centrum Łodzi". Natomiast do projektów komplementarnych (takich, które mogą być finansowane ze źródeł innych, niż ZIT) zaliczono utworzenie Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego (gruntowny remont i dostosowanie do współczesnych standardów sieci łódzkich tramwajów podmiejskich) oraz kontynuację przebudowy łódzkiej tramwajowej Trasy W-Z (przebudowa newralgicznego skrzyżowania DK14 i DW713 wraz z liniami tramwajowymi, zwanego Skrzyżowaniem Marszałków). Drugie z wymienionych zadań ma być połączone z zakupem niskopodłogowych wagonów tramwajowych, które będą mogły być wykorzystywane do obsługi Trasy W-Z, ale także innych linii komunikacyjnych. Uzupełnieniem będzie modernizacja zajezdni tramwajowych i dostosowanie ich do obsługi tak pozyskanego taboru.

Obie listy są załącznikami do strategii Stowarzyszenia ŁOM. Dokument będzie teraz opiniowany przez instytucję zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym województwa łódzkiego (Urząd Marszałkowski) oraz przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Etap ten ma zakończyć się we wrześniu. Na październik zaplanowano podpisanie umowy pomiędzy stowarzyszeniem a UMWŁ, dotyczącej realizacji inwestycji. W listopadzie rozpocznie się podpisywanie tzw. pre-umów na przygotowanie i złożenie wniosków o dofinansowanie.

ŁOM skupia 30 jednostek samorządu terytorialnego z aglomeracji łódzkiej. Całkowita wartość projektów dotyczących transportu miejskiego na liście ZIT wynosi 106 050 000 zł, a na liście rezerwowej - 15 milionów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Proces inwestycyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony