Partnerzy serwisu:

Łódź i Konstantynów zintegrują inwestycje tramwajowe?

Kasper Fiszer 30.08.2018

Łódź i Konstantynów zintegrują inwestycje tramwajowe?
Tramwaj 43A z Łodzi do Konstantynowafot. Kasper Fiszer
W perspektywie kilku lat możemy doczekać się kompleksowego remontu jednej z podmiejskich linii tramwajowych – do Konstantynowa Łódzkiego. Łódź potwierdza bowiem dotychczasowe plany remontu swojego fragmentu połączenia. Zapewnia też, że pozostaje w stałym kontakcie z konstantynowskim samorządem w sprawie przeprowadzenia inwestycji.
Jak informowaliśmy w maju, władze Konstantynowa Łódzkiego starają się o środki unijne na remont linii tramwajowej od granicy z Łodzią do trójkąta manewrowego przy placu Wolności. Fragment ten jest zresztą – przynajmniej w skali łódzkiej sieci podmiejskiej – w relatywnie dobrym stanie technicznym i obecnie nie ma zagrożenia zawieszenia z tego powodu przewozów. Na przełomie wieków wykonano bowiem kompleksowy remont toru biegnącego na terenie podłódzkiego miasta w jezdni (wówczas nieco zubożono też przy okazji układ torowy, likwidując mijankę na placu Kościuszki).

Wciąż brakuje konkretów, ale są wzajemne rozmowy

Problemem pozostaje natomiast odcinek łódzki – od pętli Zdrowie, gdzie zawracają tramwaje miejskiej linii 9B, do granicy z Konstantynowem. W tym roku dopuszczalna prędkość na jego części spadła aż do 10 km/godz., co znacznie wydłużyło czas przejazdu. W razie dalszej degradacji istnieje ryzyko konieczności wstrzymania przewozów, co wymusiłoby także zawieszenie ruchu do Lutomierska.

W kwietniu łódzki samorząd poinformował o wstępnym zamiarze wykonania tam prac remontowych, które pozwoliłyby utrzymać komunikację podmiejską w kierunku zachodnim. Nie wskazywał jednak żadnych konkretnych terminów czy zakresu prac. Choć w sprawie nie pojawiły się wciąż żadne istotne szczegóły, wiemy już, że istnieje realna szansa na koordynację robót zlecanych przez Łódź i przez Konstantynów.

Remont będzie przeprowadzony w najbliższych latach

– Na ten moment nie mamy jeszcze zaplanowanych tam prac, jednak jest to jeden z odcinków torowisk, które w najbliższych latach chcemy wyremontować – potwierdził Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. – Jesteśmy w stałym kontakcie z Konstantynowem Łódzkim i w perspektywie planowanych modernizacji ich odcinków będziemy starali się wyremontować łódzki fragment trasy – dodał.

Poprawa stanu technicznego infrastruktury tramwajowej do Konstantynowa byłaby kolejnym elementem zwiększenia jakości komunikacji pomiędzy miastami. Przypomnijmy, że zbliża się inauguracja pierwszego od dekady codziennego połączenia nocnego – linii N2B. W ostatnich latach uruchomione zostały także dzienna linia autobusowa 94 na Retkinię i nocna linia tramwajowa N9 obsługiwana w weekendy.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony