Partnerzy serwisu:

Łódź: Honorowanie biletów ŁKA w PKP Intercity także w 2021. Ale tylko z miejscówką

Kasper Fiszer 30.12.2020

Łódź: Honorowanie biletów ŁKA w PKP Intercity także w 2021. Ale tylko z miejscówką
Pociąg ŁKA w Łodzifot. Kasper Fiszer
Łodzianie nadal będą mogli korzystać z pociągów PKP Intercity na podstawie biletów ŁKA i miejskich. Dzięki wzajemnemu honorowaniu dojedziemy tak również do Zgierza i Pabianic. Niezbędne jest jednak dokupienie za 1 zł miejscówki, która jest obowiązkowa dla każdego, kto wsiada do pociągu dalekobieżnego.
W grudniu zeszłego roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna i PKP Intercity zawarły porozumienie o wzajemnym honorowaniu swoich biletów na obszarze ścisłej aglomeracji łódzkiej. Jak wskazywał łódzki przewoźnik, umowa objęła także ważne w pociągach ŁKA bilety miejskie. W efekcie ci, którzy korzystają z kolei na obszarze Łodzi i najbliższych okolic tak, jak z komunikacji miejskiej, otrzymali możliwość przejazdu w pociągach dalekobieżnych, co jest bardzo przydatne w kontekście relatywnie dużych przerw między odjazdami pociągów regionalnych przynajmniej w niektórych porach dnia i relacjach.

Proste zasady skomplikował koronawirus

Z drugiej strony ci, którzy dojeżdżali do Łodzi pociągiem dalekobieżnym, mogli na podstawie np. biletu okresowego dotrzeć do Dworca Fabrycznego nawet wówczas, gdy pociąg, z którego korzystali, przystawał w Łodzi tylko na Widzewie. Sytuację nieco skomplikowało wprowadzenie na początku pandemii koronawirusa przepisów wewnętrznych PKP IC, zgodnie z którymi każdy pasażer musi zakupić za 1 zł miejscówkę. Dotyczyło to także tych, którzy chcieli przemieszczać się na podstawie biletu ŁKA.

Pierwsza umowa obowiązywała przez rok. Jak informuje ŁKA, spółki zawarły jednak ze sobą kolejne porozumienie, które przedłuża wzajemne honorowanie biletów do 31 grudnia 2021 r. Mimo pewnych niedogodności związanych z zasadami wprowadzonymi na czas zagrożenia epidemicznego to bardzo dobra informacja dla podróżnych, bo kolej nadal będzie ze sobą niemal całkowicie zintegrowana (zwłaszcza że na podstawie biletów ŁKA można korzystać również z pociągów Regio).

Nie przewieziemy roweru bez dopłaty

Przewoźnicy uznają swoje bilety w zakresie ich ważności, np. w relacji, na którą dany bilet został wystawiony. Obszar honorowania ograniczony jest stacjami Łódź-Widzew, Zgierz i Pabianice. – Przewóz rzeczy i zwierząt może odbywać się zgodnie z zasadami opisanymi w taryfie i regulaminie przewoźnika, za pośrednictwem którego świadczona jest podróż – zastrzega Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. To ważne wyjaśnienie, bo wynika z niego, że np. w pociągu PKP Intercity nie będzie można przewieźć bez opłat roweru, choć jest to możliwe w pociągu ŁKA.

– Do czasu wygaśnięcia przejściowych zasad związanych z COVID-19 w pociągach PKP IC podróżni zobowiązani są posiadać bilet dodatkowy na miejsce siedzące – mówi także nasza rozmówczyni. Można go zakupić przez internet, w kasie albo przed wejściem do składu u konduktora, ale tylko wówczas, gdy na przystanku rozpoczęcia podróży nie ma czynnej kasy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony