Partnerzy serwisu:

Łódź: Historyczny tramwaj w składzie i do Lutomierska

Kasper Fiszer 09.06.2018

Łódź: Historyczny tramwaj w składzie i do Lutomierska
Historyczne wagony 5N+5NDFot. Kasper Fiszer
Mimo niewyremontowania wagonu doczepnego nr 644 tegoroczna łódzka Tramwajowa Linia Turystyczna obsługiwana będzie, tak jak zazwyczaj, składem dwóch wozów generacji N. Zarząd Dróg i Transportu liczy, że silnikowy wagon 5N nr 337 będzie stanowił dla pasażerów dodatkową atrakcję. Do końca września po ulicach Łodzi kursować będzie także prywatny wagon Sanok.
Przed tygodniem informowaliśmy o problemach związanych z funkcjonowaniem tegorocznej edycji Tramwajowej Linii Turystycznej w Łodzi. Do wakacji MPK-Łódź zdąży wyremontować tylko wagon silnikowy wykorzystywanego rokrocznie do obsługi TLT składu 5N+5ND, a latem gmina Lutomiersk planuje wykonać drobne prace remontowe na trasie, którą kursuje historyczny tramwaj. Wiemy już jednak na pewno, że ciesząca się wśród łodzian dużą popularnością wakacyjna atrakcja będzie funkcjonować także w nadchodzącym sezonie.

Wyremontowana „enka” jeszcze większą atrakcją dla łodzian

– Jak każdego roku, uruchamiamy kursy Tramwajowej Linii Turystycznej – potwierdza Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu. – Na trasie pojawi się skład tramwajów typu 5N+5ND. Dzięki staraniom MPK-Łódź udało się wyremontować wagon silnikowy. Będzie on jeszcze większą atrakcją dla pasażerów – zapewnia nas przedstawiciel organizatora komunikacji zbiorowej w Łodzi.

Wiemy już także, że TLT funkcjonować będzie ponownie na linii konstantynowsko-lutomierskiej. – Tramwaj będzie kursował jako wybrana brygada linii 43A [Łódź – Konstantynów Łódzki]/43B [Łódź – Konstantynów Łódzki – Lutomiersk] i obowiązywać będą w nim normalne łódzkie bilety i migawki [używane w Łodzi określenie na bilety okresowe] – opisuje nasz rozmówca. Dodaje, że trwają ostatnie ustalenia dotyczące rozkładu jazdy. Nie wiemy na razie, jak długo potrwają prace zapowiedziane niedawno przez gminę Lutomiersk. Nie jest więc jasne, w jakim okresie konieczne będzie skrócenie trasy kursów.

Dwie okazje do spotkań z tramwajową historią

– Start TLT planujemy na 24 czerwca – zapowiedział Tomasz Andrzejewski. Historyczne „enki” mają pojawiać się na ulicach Łodzi i okolicznych miejscowości w każdą niedzielę aż do końca września i dodatkowo 15 sierpnia. Jak zwykle obsługę konduktorską zapewnią członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Przedstawiciel ZDiT podkreśla, że tegoroczna TLT będzie już piętnastą z kolei edycją przedsięwzięcia.

W tym roku w Łodzi funkcjonować będą aż dwie linie turystyczne. Od początku czerwca do końca września w soboty i niedziele kursuje bowiem specjalna, bezpłatna linia 120, której trasa przebiega z pętli Widzew Stadion do krańca Karolew m.in. przez dworzec Łódź Fabryczna. Połączenie obsługiwane jest prywatnym wagonem Sanok, a organizatorem jest Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. – Linia jest uruchomiona w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017/2018 – czytamy na stronach MPK-Łódź, gdzie znaleźć można także aktualny rozkład jazdy. Oznaczenie linii nawiązuje do 120. rocznicy uruchomienia tramwajów w Łodzi.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony