Partnerzy serwisu:

Łódź Fabryczna: Wreszcie pojawi się informacja, że to dworzec

Kasper Fiszer 28.08.2018

Łódź Fabryczna: Wreszcie pojawi się informacja, że to dworzec
Neon na starym dworcufot. kreon1974, lic. CC BY-SA 3.0
Poprawa oznakowania dworca Łódź Fabryczna ma zakończyć problemy z docieraniem na nową podziemną stację. PKP PLK uzgodnią sposób realizacji zamierzeń z wykonawcą inwestycji, który objął Łódź Fabryczną gwarancją. Tymczasem historyczny neon Łódź Fabryczna nadal znajduje się w kolejowych magazynach na obrzeżach miasta i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zostanie jakkolwiek wyeksponowany.
Od otwarcia nowego, podziemnego dworca Łódź Fabryczna wskazujemy na naszych łamach na istotne braki w zakresie informacji pasażerskiej. Dotyczą one nie tylko np. braku rozkładu jazdy (!), a potem punktu informacyjnego czy komunikatów głosowych na autobusowej części węzła, ale także braku... napisu wskazującego, że budynek jest dworcem. Powoduje to kuriozalne sytuacje, w których przyjezdni nie wiedzą, dokąd udać się po wyjściu z tramwaju czy autobusu na przystanku Łódź Fabryczna.

Czy wykorzystany zostanie historyczny neon?

Wkrótce stan ten ma jednak po niemal dwóch latach funkcjonowania obiektu wreszcie ulec zmianie. – Właściciel dworca, PKP Polskie Linie Kolejowe, zamierza poprawić oznakowanie dworca – zapewnia nas Aleksandra Grzelak, główny specjalista w Wydziale Prasowym Polskich Kolei Państwowych. – Szczegółowy zakres prac zostanie określony z wykonawcą inwestycji, który objął obiekt gwarancją powykonawczą – dodaje nasza rozmówczyni.

Nie wiadomo natomiast, czy wykorzystany zostanie do tego historyczny neon z napisem Łódź Fabryczna, który został zdjęty z budynku poprzedniego dworca. Istniało już wiele pomysłów na ponowną ekspozycję bardzo kojarzonego ze stacją napisu. Miał on stanąć na ul. Traugutta w bezpośrednim sąsiedztwie dworca lub zawisnąć na budynku pobliskiego biurowca, jednak ostatecznie PKP SA nie zdecydowały się ani na przekazanie neonu miastu, ani na jego sprzedaż podmiotowi komercyjnemu.

Wiele pomysłów, ale neon nadal leży w magazynie

Zaplanowano bowiem jego umieszczenie na nowym dworcu, gdzie byłby jednym z nawiązań do niedawnej przeszłości ważnego dla tożsamości Łodzi miejsca. Problemem okazał się jednak stan techniczny neonu. Rozważano więc albo jego restaurację, albo wykonanie wiernej repliki. Ostatecznie jednak wciąż dworzec pozostaje nieoznaczony, a wielkie litery składowane są w kolejowym magazynie, co najprawdopodobniej nie poprawia ich kondycji technicznej.

– Neon jest przechowywany na terenie Łodzi Widzewa Janowa. Nie zamykamy się na żadną z możliwości dotyczących przyszłości neonu – powiedziała nam jedynie Aleksandra Grzelak pytana, czy podjęte zostały jakiekolwiek dalsze kroki zmierzające do wyeksponowania neonu na nowym budynku dworcowym.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony