Partnerzy serwisu:

Łódź Fabryczna: Ułatwienia dla niewidomych w części autobusowej

Roman Czubiński 20.03.2019

Łódź Fabryczna: Ułatwienia dla niewidomych w części autobusowej
fot. Urząd Miasta Łodzi
Sieć elektronicznych znaczników i sensorów „Totupoint” ma uczynić wielostanowiskowy przystanek autobusowy Łódź Fabryczna miejscem przyjaznym dla niewidomych pasażerów. Do odbioru sygnałów wystarczy aplikacja mobilna lub specjalny moduł do zamontowania na białej lasce. Trwają uzgodnienia w sprawie uruchomienia podobnej sieci także w kolejowej części węzła multimodalnego.
System został opracowany przez polską firmę badawczo-wdrożeniową PIRS Creative Lab. Opiera się na infrastrukturze zbudowanej ze znaczników elektronicznych, wyposażonych w autonomiczne źródło zasilania i odpornych na szeroki zakres temperatur. Emitowany przez nie sygnał można odbierać na dwa sposoby: poprzez bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne (smartfony lub tablety) lub specjalny moduł do zamontowania na białej lasce, używanej przez osoby niewidome. Użytkownik może otrzymywać informacje o otoczeniu w formie głosowej lub poprzez wibracje.

Większość czujników obsługuje po dwa stanowiska odjazdu autobusów. Osobne urządzenie zainstalowano też przy jednym z wejść. – „Totupointy” na dworcu PKP zainstalowałem na co drugim słupie wspierającym halę, co daje właściwy sygnał dla osoby niewidomej przy każdym z 24 stanowisk – tłumaczy pomysłodawca rozwiązania Jan Szuster. Jest on osobą niewidomą, co pozwoliło mu osobiście przetestować nowy system pod kątem potrzeb jego docelowych użytkowników.

Pierwsze „Totupointy” zostały zainstalowane w łódzkich instytucjach użyteczności publicznej w ubiegłym roku. Początkowo trafiły do szpitali oraz przychodni. Ponieważ rozwiązanie sprawdziło się, zaczęto je stosować także w innych lokalizacjach: w siedzibie Urzędu Miasta, w Urzędzie Pracy, w położonym naprzeciwko dworca Łódź Fabryczna centrum kulturalno-rozrywkowym EC1, a w końcu – w autobusowej, zarządzanej przez łódzki Zarząd Dróg i Transportu części samego dworca. Koszt zainstalowania 14 urządzeń wyniósł ok. 15 tys. zł.

Pomysłodawcy rozwiązania liczą, że wkrótce zostanie ono zainstalowane także w kolejowej części dworca Łódź Fabryczna. Według łódzkiej Rzecznik Osób Niepełnosprawnych Katarzyny Trędy-Pisery trwają rozmowy w tej sprawie z menadżerem dworca z ramienia PKP SA Januszem Rauem. Inne miasta, w których „Totupointy” ułatwiają osobom z dysfunkcjami narządu wzroku poruszanie się, to Białystok, Chorzów, Gliwice, Lublin, Poznań, Sobieszewo, Tychy i Warszawa.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony