Partnerzy serwisu:

Łódź Fabryczna: Problem z wynajmem powierzchni trwa. Niższy czynsz w czasie pandemii

Kasper Fiszer 08.09.2020

Łódź Fabryczna: Problem z wynajmem powierzchni trwa. Niższy czynsz w czasie pandemii
Pociąg na stacji Łódź Fabrycznafot. Kasper Fiszer
PKP PLK zapewniają o rosnącym zainteresowaniu wynajmem pomieszczeń na dworcu Łódź Fabryczna. Na razie nie przełożyło się ono jednak na znaczące zwiększenie wpływów: te wciąż nie pokrywają kosztów utrzymania obiektu. Spółka stara się przy tym pomóc aktualnym najemcom w przetrwaniu trudnego czasu pandemii, obniżając im czynsz.
Od momentu otwarcia podziemnej stacji Łódź Fabryczna jej zarządcy mają problem z wynajęciem pomieszczeń przeznaczonych na cele komercyjne. Przez kilka lat obiektem zarządzały Polskie Koleje Państwowe, a w grudniu zeszłego roku ich rolę przejęły PKP Polskie Linie Kolejowe. Zmiana ta nie doprowadziła jednak na razie do zasadniczej zmiany w zakresie wykorzystania lokali.

Jest zainteresowanie lokalami usługowymi i... przestrzenią magazynową

– Obecnie dochód z wynajmu pomieszczeń nie pokrywa kosztów utrzymania dworca – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. Zaznacza przy tym, że od przejęcia zarządu nad Fabryczną przez jego spółkę nie minął jeszcze rok, i zapewnia, że przedsiębiorstwo poszukuje wciąż nowych najemców. – Rozmawiamy z podmiotami zainteresowanymi lokalami usługowymi – stwierdza.

– Mamy też uzgodnienia dotyczące pomieszczeń magazynowych – stwierdza nasz rozmówca. Ci przedsiębiorcy, którzy już wcześniej podpisali umowy z zarządcą dworca, mieli zaś odczuć pewną ulgę w okresie pierwszego etapu pandemii koronawirusa. PKP PLK ograniczyły bowiem wówczas opłaty najemcom działającym w obrębie dworców, peronów i przejść podziemnych (te dwa ostatnie przypadki nie dotyczą przy tym obiektu w Łodzi).

PLK czekają na otwarcie tunelu średnicowego

Jak stwierdza Mirosław Siemieniec, Polskim Liniom Kolejowym zależy bowiem na kontynuacji najmu w kolejnych miesiącach i latach, spółka chciała więc przeciwdziałać likwidacji punktów, jaka mogłaby mieć miejsce w związku z ograniczeniami prawnymi czy ze zmniejszoną liczbą pasażerów na stacjach kolejowych. Przedstawiciel zarządcy infrastruktury zaznacza przy tym, że obecnie PLK obserwują wzrost zainteresowania wynajmem powierzchni na Dworcu Fabrycznym. Na razie liczba wykorzystanych lokali pozostała jednak na podobnym poziomie.

– Na pewno zmiana charakteru oraz otoczenia dworca wraz z budową nowych połączeń kolejowych będzie sprzyjała zainteresowaniu powierzchnią – ocenia rzecznik. Do otwarcia tunelu średnicowego pozostało jednak prawdopodobnie kilka lat.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport