Partnerzy serwisu:

Łódź: Dwójka częściej niż przed epidemią. Początek odwrotu od cięć?

Kasper Fiszer 21.04.2020

Łódź: Dwójka częściej niż przed epidemią. Początek odwrotu od cięć?
Tramwaj linii 2fot. Kasper Fiszer
Tramwaje linii nr 2 od lat nie kursowały tak często jak obecnie. Od wczoraj na tej trasie odjazdy odbywają się średnio co 7,5 minuty. Jest to związane z ograniczeniami dotyczącymi liczby podróżujących, którzy mogą znajdować się jednocześnie w wagonie.
Łódzka komunikacja miejska wciąż funkcjonuje w bardzo ograniczonym zakresie. Nie kursuje wiele pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, które wpisane były w układ połączeń miejskich, rzadziej odjeżdżają z przystanków tramwaje i autobusy. Na tym tle bardzo wyróżnia się zmiana rozkładu jazdy tramwajowej linii 2 wprowadzona w miniony poniedziałek 20 kwietnia.

Lepszy dojazd do dzielnic przemysłowych

Nowy grafik połączeń zakłada bowiem zwiększenie częstotliwości kursów do znacznie wyższej niż przed epidemią koronawirusa. Wcześniej tramwaj kursował co 12 minut, a w ostatnich tygodniach jedynie raz na kwadrans. Od poniedziałku wprowadzono takt 7,5-minutowy (odjazdy naprzemiennie co 7 i co 8 minut) przez cały dzień od poranka do późnego popołudnia w dni robocze. – „Dwójka” zapewnia dojazd na Teofilów Przemysłowy i Dąbrowę Przemysłową. Jest też główną linią na ulicach Dąbrowskiego i Limanowskiego – mówi o dużej roli połączenia Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi.

– Pomimo epidemii i spadku liczby pasażerów na kilku liniach tramwajowych i autobusowych nadal podróżuje wiele osób – dodaje nasz rozmówca. Większość z nich dojeżdżać ma do pracy. Korekta rozkładu służyć ma zatem zapewnieniu bezpiecznych warunków przejazdu przy ograniczonej liczbie pasażerów mogących znajdować się w wagonie.

Będzie już tylko lepiej?

Przedstawiciel samorządu nie odpowiedział nam wprost na pytanie, czy zmiana zapowiada kolejne podobne kroki odwracające ograniczenia wprowadzone w marcu i kwietniu. Zapewnił jednak, że ZDiT pozostaje w kontakcie z pracodawcami, a prowadzący pojazdy i pracownicy nadzoru ruchu na bieżąco raportują poziom zapełnień. Zarząd na bieżąco chce więc wprowadzać kolejne korekty odpowiednio do aktualnego zapotrzebowania.

Pewną – na razie bardzo niewielką – poprawę sytuacji odczuwają też podróżujący autobusami regionalnymi. Po ponad miesiącu przerwy wznowiona została komunikacja pomiędzy Łodzią a Rawą Mazowiecką, na razie w sile dwóch par kursów realizowanych w dni robocze. Żaden z nich nie dojeżdża natomiast do Nowego Miasta nad Pilicą.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport