Partnerzy serwisu:

Łódź: Droga podziemna w Nowym Centrum ma już ściany i strop

Roman Czubiński 11.09.2020

Łódź: Droga podziemna w Nowym Centrum ma już ściany i strop
Przyszły Rynek Nowego Centrum Łodziwiz. UMŁ
Trwa budowa podziemnej ul. Hasa w Nowym Centrum Łodzi. Nowa droga połączy ul. Kilińskiego z al. Scheiblerów, obsługując po drodze parkingi podziemne pod przyszłymi biurowcami oraz pod rynkiem Nowego Centrum. Na powierzchni do jesieni przyszłego rku powstanie natomiast ulica o uspokojonym ruchu, łącząca najważniejsze obiekty w Nowym Centrum.
Biegnąca 6,5 metra pod ziemią ulica, budowana przez konsorcjum Budomalu i Mostów Łódź, początkowo miała być gotowa do końca 2019 r. Ostatecznie, po uzgodnieniach między inwestorem a wykonawcą, budowa rozpoczęła się jednak dopiero w lutym bieżącego roku. Aby zawrzeć kontrakt na inwestycję, Urząd Miasta znacznie zwiększył kwotę, która pierwotnie miała być na nią przeznaczona (z 55,7 do 84,5 mln zł). Zakończenie prac budowlanych przy drodze podziemnej i woonerfie ma nastąpić jesienią 2021 r.

Droga jest budowana metodą podstropową. Prace budowlane rozpoczęły się od strony Kilińskiego. W marcu zaczęły powstawać ściany szczelinowe. Teraz wykonawca wybiera ziemię spod praktycznie ukończonych już stropów. Po zakończeniu tego etapu przystąpi do wykonania płyty dennej, na której następnie zostanie ułożona nawierzchnia. – Przy wykonywaniu prac w tunelu jednocześnie będą prowadzone prace na poziomie zero – zapowiada kierownik budowy Mariusz Sołtysiak.

Po zakończeniu prac obecna ul. Hasa będzie miała dwie równoległe części: podziemną i naziemną. Ta druga stanie się przyjazną dla pieszych przestrzenią z drzewami i ławkami, tworzącą wygodne dojście do centrum kulturalno-rozrywkowego EC1 z dworca Łódź Fabryczna. Charakter ulicy (nazywanej niekiedy woonerfem) ma odpowiadać zaplanowanemu w sąsiedztwie Rynkowi Kobro, którego budowa została jednak na razie odsunięta w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Urząd Miasta podkreśla znaczenie budowy drogi dla inwestorów. – W obecnych czasach firmy nie chcą spekulować, chcą mieć zapewnienia co do realizacji inwestycji. Podziemna droga zapewni im łatwą obsługę komunikacyjną i umożliwi dalsze inwestycje w Nowym Centrum Łodzi – mówi dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Michał Śmiechowicz. Łącznie na krótkim odcinku ma powstać 7 zjazdów do parkingów, w tym jeden do obiektu pod wspomnianym Rynkiem Kobro (311 miejsc).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony