Partnerzy serwisu:

Łódź: Dokąd pojedzie tramwaj ze Zgierza?

Kasper Fiszer 27.10.2021

Łódź: Dokąd pojedzie tramwaj ze Zgierza?
Tramwaj na łódzkim Helenówkufot. Roman Czubiński
Za kilka czy kilkanaście tygodni przywrócony ma zostać ruch tramwajowy z Łodzi do Zgierza. Wiemy już, jaka będzie planowana wstępnie trasa przejazdu linii 45 na terenie Łodzi. Przynajmniej czasowo zgierzanie mają uzyskać bezpośrednie połączenie ze ścisłym centrum miasta.
Do końca zmierza remont infrastruktury tramwajowej na terenie Zgierza – od granicy miasta do pętli przy pl. Kilińskiego. Zrealizowane zostały też prace na łódzkim Helenówku obejmujące krótki fragment od dawnej zajezdni do granicy ze Zgierzem. Przywrócenie ruchu tramwajowego ma nastąpić na przełomie 2021 i 2022 r.

Początkowo tramwaj pojedzie przez ścisłe centrum na Widzew

Nie wydaje się natomiast możliwe, by odtworzony został układ komunikacyjny sprzed zawieszenia ruchu w 2018 r. Wówczas linia 45 Zgierz – Łódź funkcjonowała bowiem we wspólnym takcie z połączeniem 46 Ozorków – Zgierz – Łódź, które pozostanie nieczynne. Na terenie Łodzi oba połączenia pozwalały na dojazd do pl. Wolności. Trasa przebiegała dalej ul. Pomorską do pętli na Stokach. W tym kierunku wydłużono jednak w międzyczasie inne połączenia.

Jak poinformowały nas władze Zgierza, docelowo linia 45 ma w nowym układzie funkcjonować w relacji Zgierz (pl. Kilińskiego) – Łódź (Północna). Tramwaj miałby więc kursować tak, jak do początku XXI w., gdy na kilkanaście lat zlikwidowana została linia 45, a zamiast niej do Zgierza wydłużona została „jedenastka”. – Jednak na razie, w związku z budową tunelu średnicowego, 45 będzie miało trasę prowadzącą ze Zgierza do ul. Legionów, a potem Zachodnią i al. Kościuszki do węzła Piotrkowska-Centrum, i dalej do pl. Reymonta, a następnie w kierunku Lodowej na Widzew – mówi Renata Karolewska z Urzędu Miasta Zgierza, powołując się na ustalenia Miejskich Usług Komunikacyjnych Zgierza.

Remont zakończył się przed okresem wzmożonego ruchu

Tymczasem niedawne zakończenie prac tramwajowych w obrębie Helenówka pozwoliło na przywrócenie możliwości wjazdu na tamtejszą pętlę – wcześniej ruch prowadzony był wyłącznie wagonami dwukierunkowymi do tymczasowego rozjazdu torowego. Ma to duże znaczenie w kontekście zbliżających się obchodów Dnia Wszystkich Świętych. Jak co roku, miasto uruchomi wówczas linie dodatkowe – tym razem będzie ich wyjątkowo dużo, bo aż dziesięć.

Trzy z połączeń dodatkowych funkcjonujących od soboty 30 października do poniedziałku 1 listopada będą obsługiwane tramwajami. Dwie z linii rozpoczną się na pętli Helenówek – C6 pojedzie stamtąd na Retkinię, a C9 na Zarzew. Przy trasie na Helenówek znajduje się nekropolia na Radogoszczu.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony