Partnerzy serwisu:

Łódź: Dalszy ciąg zmian rozkładów jazdy

Roman Czubiński 02.04.2020

Łódź: Dalszy ciąg zmian rozkładów jazdy
fot. Roman Czubiński
Łódzki Zarząd Dróg i Transportu zaprasza duże zakłady przemysłowe do współpracy w celu dopasowania do siebie rozkładów jazdy i godzin zmian. Taka koordynacja ma na celu z jednej strony zmniejszenie ryzyka zarażenia koronawirusem poprzez ograniczenie kontaktów międzyludzkich, z drugiej – lepsze wykorzystanie taboru i czasu pracy kierowców. Jednocześnie zawieszono kursowanie w weekendy wybranych linii oraz wariantów.
Pierwsze zmiany w rozkładach i godzinach zmian, wypracowane w efekcie tej współpracy, zostały już wprowadzone. Wzmocniono obsadę linii W na Dąbrowie i Widzewie oraz G1 na nowym Józefowie (w tym ostatnim przypadku kolejne wzmocnienie w okolicach godzin zmian nastąpi w poniedziałek). Na linii 69, na której pasażerowie narzekali na zbyt małą wobec nowych zasad podróżowania (zajęte może być tylko co drugie miejsce siedzące) pojemność autobusów, wprowadzono obsługę wybranych kursów dwoma autobusami, jadącymi jeden za drugim. Dodatkowo trasa linii W zostanie w poniedziałek wydłużona do Ronda Broniewskiego (przez ul. Dąbrowskiego, Tatrzańską i Broniewskiego).

W ostatnią sobotę takie samo rozwiązanie zastosowano na liniach 72 i G1. W razie potrzeby będzie ono wprowadzane także na innych trasach. Łódzkie MPK wydzieliło w tym celu ze swojego taboru 10 autobusów. Ich kierowanie na konkretne kursy ma odbywać się na bieżąco w razie potrzeby. Nadzór ruchu przewoźnika oraz Zarząd Dróg i Transportu prowadzą obserwację zapełnienia pojazdów.

Rozkłady jazdy w strefach przemysłowych będą zmieniać się nadal. Niedawno koncern BSH ogłosił zawieszenie produkcji w swoich łódzkich fabrykach sprzętu AGD. Jeśli na podobny krok zdecydują się inne firmy, część autobusów z obsługujących je do tej pory linii może zostać przeniesiona do obsługi innych połączeń. Od wczoraj istnieje też nowy wariant linii 72, jadący na Olechowie aleją Ofiar Terroryzmu 11 Września, ul. Józefiaka i Zakładową. Wbrew przyjętym zasadom wariant ten nie otrzymał jednak osobnego oznaczenia literowego.

Zakłady pracy ze swojej strony, na wezwanie władz miasta, przesuwają godziny zmian roboczych, tak by pracownicy z kilku sąsiadujących ze sobą dużych fabryk nie kończyli pracy w tym samym czasie. Chodzi o rozładowanie tłoku w pojazdach komunikacji miejskiej. Do tej pory zdecydowało się na to kilkanaście zakładów. Niektóre z nich dodatkowo rozłożyły zmiany na większą liczbę zespołów pracowników lub wprowadziły odstępy między poszczególnymi zmianami, tak by ich pracownicy nie stykali się ze sobą bezpośrednio.

W najbliższy poniedziałek – również w celu zmniejszenia napełnienia pojazdów – zostanie wprowadzona większa liczba kursów na linii tramwajowej 2, dowożącej pasażerów na skraj strefy przemysłowej na Dąbrowie. Nie wszędzie jednak zmiany oznaczają poprawę częstotliwości. – W związku z nowymi ograniczeniami i potrzebą zapewnienia kierowcom możliwości pozostania w domu w weekendy nie będzie kursowało kilka linii tramwajowych i autobusowych – informuje komunikat prasowy ZDiT. Jak argumentuje Zarząd, właśnie w soboty i niedziele liczba pasażerów spada najbardziej. Od 5 kwietnia w niedziele przestaną kursować tramwaje linii 5 oraz autobusy 51A, 51B, 75C, 85A, 85B i 90B. – W związku z tym zmienią się również rozkłady jazdy linii 75A, 75B i 90A, aby lepiej rozłożyć godziny odjazdów w zamian za niekursujące warianty tych linii – zapewnia ZDiT.

Druga grupa ograniczanych linii to te, które przestaną jeździć także w soboty. Dotyczy to jednej linii tramwajowej (17) i dwóch autobusowych (77 i 87 w wariantach A i B). Również w tym przypadku zmiany wejdą w życie już w najbliższy weekend. Już wcześniej zawieszono kursowanie w niedziele linii 7 (również w soboty), 14, 80 i 89.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport