Partnerzy serwisu:

Łódź: Co z nocnym tramwajem do Konstantynowa?

Kasper Fiszer 01.12.2016

Łódź: Co z nocnym tramwajem do Konstantynowa?
Tramwaj linii N9 w Łodzifot. Kasper Fiszer
Z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego przez dwa dni w tygodniu kursują całą dobę – przynajmniej do końca roku. Czy gmina zdecyduje się na zachowanie nocnego połączenia, które przez dziesięć miesięcy funkcjonowało dzięki głosom mieszkańców w budżecie partycypacyjnym? Decyzja w tej sprawie musi zapaść w ciągu najbliższych dni.
Elementem siatki połączeń łódzkiego tramwaju podmiejskiego są połączenia nocne. Obecnie funkcjonują dwie linie wybiegające poza granice Łodzi (to jedyne tramwaje nocne w aglomeracji): wariant linii 46 do Ozorkowa przez Zgierz i N9 do Konstantynowa Łódzkiego. Ta ostatnia funkcjonuje od marca tego roku, a jej kursy realizowane są tylko w weekendy.

Połączenie zaistniało dzięki społecznemu poparciu

Połączenie finansowane jest obecnie w nietypowy sposób. Koszty funkcjonowania N9 pokrywa bowiem Konstantynów Łódzki z puli pieniędzy przeznaczonych na budżet partycypacyjny. Uruchomienie nocnego połączenia ze stolicą aglomeracji było bowiem jednym z najważniejszych zadań wyłonionym w ramach pierwszej edycji konkursu projektów.

Koszt utrzymania linii od marca do końca tego roku miał wynieść ok. 12 tys. zł. Za miesiąc końca dobiegnie jednak okres, dla którego finansowanie połączenia zagwarantował wybór mieszkańców Konstantynowa. Od początku zakładano wariant, w którym w przypadku dużego zainteresowania N9 gmina przejmie na siebie obowiązek jej utrzymywania – już z pominięciem procedury wyboru w budżecie obywatelskim.

Na miesiąc przed wygaśnięciem umów los N9 nie jest pewny

Na razie nie jest jeszcze pewne, czy tak się ostatecznie stanie. – W tej chwili trwają rozmowy techniczne z MPK – mówi Anna Walczak z Gminnego Centrum Informacji Konstantynowa Łódzkiego. Rozstrzygnięcie sprawy ma jednak nastąpić już niebawem. – Na najbliższe dni zaplanowane są spotkania, na których mają już zapaść konkretne decyzje – zapowiada przedstawicielka samorządu.

W przeciwieństwie do 46 linia N9 wpisana jest w łódzki system komunikacji nocnej. Oznacza to, że zapewnione są dogodne skomunikowania na każdą z siedmiu autobusowych linii miejskich i podmiejskich (do Aleksandrowa Łódzkiego, Andrespola i Pabianic). Tramwaj wykonuje dwie pary kursów w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Taryfa biletowa nie różni się od tej stosowanej w dziennej linii 9 Łódź – Konstantynów.
PARTNER DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Finansowanie komunikacji
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony