Partnerzy serwisu:

Łódź: Bez decyzji ws. remontu Wojska Polskiego

Kasper Fiszer 11.10.2017

Łódź: Bez decyzji ws. remontu Wojska Polskiego
Tramwaj na ul. Wojska Polskiegofot. Roman Czubiński
Wciąż nie ma ostatecznej decyzji dotyczącej dofinansowania remontu łódzkiej ul. Wojska Polskiego. Miał on być połączony z wydłużeniem biegnącej tamtędy trasy tramwajowej do przystanku ŁKA Łódź-Marysin. Miasto liczy, że województwu uda się przesunąć środki unijne tak, by możliwe stało się wsparcie dwóch projektów transportowych, które zostały dofinansowane w ramach pierwszej tury konkursu RPO.
1 września ogłoszone zostały wyniki konkursu projektów transportowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Najwięcej pieniędzy trafiło do Pabianic i Ksawerowa – podłódzkie gminy wyremontują za nie zdegradowaną linię tramwajową. Środki przeznaczone zostały także na zakup autobusów niskoemisyjnych dla Łasku i na budowę wojewódzkiego systemu roweru publicznego uzupełniającego sieć połączeń ŁKA, który ma objąć szereg miejscowości w całym regionie.

Skomunikowanie z pociągiem dzięki drogiemu tunelowi

Pewnym zaskoczeniem był brak na liście dofinansowanych inwestycji tej zgłoszonej przez Urząd Miasta Łodzi. Władze stolicy regionu chciały z funduszy unijnych wyremontować ul. Wojska Polskiego i zmodernizować biegnącą przy niej linię tramwajową. To jeden z odcinków miejskiej sieci pozostających w najgorszym stanie technicznym. Podjęcie tam prac wydaje się więc sprawą nad wyraz pilną.

Plany Łodzi obejmowały jednak nie tylko prace o charakterze naprawczym, ale i wydłużenie trasy kończącej się obecnie na pętli Doły (do niedawna funkcjonującej pod nazwą Strykowska). Ta miałaby zostać zlikwidowana. W jej miejsce kilkaset metrów dalej na północ powstałby nowy kraniec przylegający do peronu przystanku Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Łódź-Marysin. Doprowadzenie tam toru tramwajowego oznaczałoby konieczność poprowadzenia wykopu, a na dalszym odcinku – tunelu pod ul. Inflancką. Inwestycja miała kosztować ok. 114 mln zł i budziła w Łodzi liczne kontrowersje, także ze względu na jej dużą wartość.

Decyzja w ciągu miesiąca nie zapadła

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zapowiedział, że będzie starał się o przesunięcie części środków tak, by móc dofinansować kolejne projekty transportowe w ramach RPO. Decyzje w tej sprawie miały zapaść w ciągu miesiąca. Choć mamy już połowę października, kwestia wciąż nie doczekała się jednak rozstrzygnięcia.

– W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje w sprawie dofinansowania projektów, które nie otrzymały dotacji w pierwszej turze – powiedział nam Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi. Tymczasem ZIM wciąż liczy, że przedsięwzięcie uda się zaplanować w zaplanowanym pierwotnie kształcie. – Nadal jest szansa na otrzymanie dofinansowania do przebudowy ul. Wojska Polskiego. Mamy nadzieję, że uda się zrealizować tę inwestycję w pełnym zakresie – stwierdza bowiem nasz rozmówca.

Rozstrzygnięcie ważne nie tylko dla Łodzi

Na przyznanie środków liczą także władze Bełchatowa. W ramach RPO planowały one zakupić autobusy niskoemisyjne do obsługi tamtejszej komunikacji miejskiej. Projekt bełchatowski został oceniony wyżej niż łódzki – ten ostatni jest drugim w kolejności na liście oczekujących.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fundusze unijne 2014-2020
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony