Partnerzy serwisu:

Lockdown dla niezaszczepionych w Austrii, dyskusje w Niemczech

Artur Bogdanowicz 17.11.2021

Lockdown dla niezaszczepionych w Austrii, dyskusje w Niemczech
fot. AB
Austria wprowadziła obostrzenia w związku z dużą liczbą zarażeń koronawirusem. Od poniedziałku obowiązują dodatkowe obostrzenia dla niezaszczepionych. Niebawem odbędą się rozmowy premierów krajów związkowych i kanclerz m.in. na temat ogólnokrajowych obostrzeń.
Od minionego poniedziałku obowiązuje w Austrii tzw. lockdown dla niezaszczepionych. Restauracje, kawiarnie, kluby, hotele, teatry, kina, usługi fryzjerskie, dostęp do siłowni i sklepów z branż nienależących do pierwszej potrzeby dostępne są tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńcow. Do wyjątków należą dzieci poniżej 12 roku życia oraz w fazie przejściowej, do 6 grudnia, również osoby zaszczepione pierwszą dawką. We wszystkich wspomnianych miejscach konieczna jest maska FFP2. W niektórych regionach kraju wprowadzono dodatkowe środki: w Salzburgu i Górnej Austrii obowiązują limity wspólnie przebywających osób, również zaszczepionych, zamknięto tu także bary i dyskoteki. We Wiedniu w nocnych klubach ozdrowieńcy i zaszczepieniu dodatkowo przedstawić muszą negatywny wynik testu PCR.

Przy wjeździe do Austrii od najbliższego poniedziałku osoby niezaszczepione przedstawić będą musiały dodatkowo negatywny wynik testu PCR. Do niedzieli wystarczy jeszcze zwykły test antygenowy. W tych przypadkach obowiązuje również uprzednia rejestracja wjazdu do kraju. Od wczoraj w Austrii szczepienie trzecią dawką możliwe jest także już po czterech miesiącach od drugiego szczepienia, na zasadzie dowolności możliwe jest również szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia – mimo braku oficjalnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków.

W Niemczech tymczasem coraz krajów związkowych wprowadza zasadę 2-G (dostępu dla zaszczepionych i ozdrowieńców) oraz obowiązek noszenia maseczek FFP2. W obliczu rosnącej liczby zakażeń i dużego obłożenia szpitali wiele miast zadecydowało o rezygnacji z organizowania tradycyjnych ryneczków świątecznych. Wczoraj do tego grona dołączyło m.in. Monachium.

Na jutro planowane jest spotkanie premierów krajów związkowych i kanclerz. Głównym tematem będą plany ogólnokrajowych obostrzeń, m.in. wprowadzenie zasady 2-G na terenie całych Niemiec. Dyskutowane będzie także wprowadzenie zasady 3-G (dostęp dla zaszczepionych, ozdrowieńców, osób z aktualnym negatywnym wynikiem testu) w komunikacji zbiorowej. Niewykluczone, że w pierwszej fazie zostanie to wprowadzone na wzór włoski w komunikacji dalekobieżnej.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport