Partnerzy serwisu:

Litwa rozważa wprowadzenie obostrzeń. Niezaszczepieni nie skorzystają z komunikacji?

Jakub Rösler 10.08.2021

Litwa rozważa wprowadzenie obostrzeń. Niezaszczepieni nie skorzystają z komunikacji?
fot. M. Szymajda, Rynek Kolejowy
Litwa kroczy śladem Francji i przygotowuje wprowadzenie restrykcji dla osób niezaszczepionych i osób bez negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Litewski rząd ma się zająć projektem już w najbliższą środę, 11 sierpnia. Wśród postulowanych zapisów znajduje się także zakaz korzystania z transportu publicznego dla osób niezaszczepionych. W Wilnie odbyła się duża manifestacja przeciwko pomysłom rządu.
Władze Litwy chcą śladem chociażby Francji, wprowadzić obostrzenia dla osób niezaszczepionych, a także tych, które nie okażą negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Wśród miejsc, jakie mają być objęte restrykcjami znajdują się sklepy wielkopowierzchniowe, ośrodki zdrowia (poza potrzebnymi wizytami), kawiarnie, restauracje i inne miejsca rozrywki, salony piękności, a także transport publiczny.

– Statystyki pokazują, że bezwzględna większość pacjentów z Covid-19 w naszych szpitalach nie jest zaszczepiona, to pandemia nieszczepionych – stwierdził litewski minister zdrowia, Arūnas Dulkys, cytowany przez portal lrt.

Litewskie władze deklarują, że po okazaniu paszportu covidowego, będzie można przebywać w wymienionych pomieszczeniach bez masek. Wprowadzanie obostrzeń ma zostać podzielone na etapy. W pierwszej fazie stanie się tak poprzez uchwałę rządu, a pełna wersja obostrzeń miałaby wejść w życie 13 września. Jednocześnie pierwsza część restrykcji byłaby powiązana z ilością dostępnych łóżek dla pacjentów covidowych.

Dzisiaj, 10 sierpnia, odbyła się manifestacja, w której udział wzięło kilka tysięcy Litwinów i Litwinek. Zgromadzeni protestowali przeciwko rządowemu pomysłowi obostrzeń. Pojawiały się historyczne porównania do nazistowskich Niemiec, podnoszono także kwestię segregacji obywateli na kategorię, a protestujący zbudowali improwizowane szubienice. Wg. wileńskiej policji w proteście wzięło udział około 5 tysięcy ludzi.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport