Partnerzy serwisu:

Limity osób w komunikacji po cichu poluzowane. W pociągach wszystkie miejsca siedzące

Witold Urbanowicz 30.05.2020

Limity osób w komunikacji po cichu poluzowane. W pociągach wszystkie miejsca siedzące
fot. WU
Rząd w nowym rozporządzeniu po cichu poluzował maksymalne liczby osób, które mogą podróżować komunikacją zbiorową. Od 1 czerwca w pojeździe będą mogły być zajęte wszystkie miejsca siedzące albo 50% ogółu miejsc stojących i siedzących. Oznacza to znaczne podniesienie pojemności w komunikacji miejskiej, a także znacząco w dalekobieżnej komunikacji kolejowej i autobusowej. Jednocześnie wprowadzono ograniczenia w statkach powietrznych.
Pod koniec marca, w ramach walki z koronawirusem, rząd wprowadził istotne ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zgodnie z wprowadzonym rozporządzeniem pojazdami komunikacji zbiorowej mogło podróżować nie więcej pasażerów, niż wynosi połowa miejsc siedzących.

W rozporządzeniu z 16 maja, w ramach odmrażania gospodarki, zasady te poluzowano. Pozostawiono wybór co do limitu: albo tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie), albo tylu, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Teraz, bez zapowiedzi, w nowo opublikowanym rozporządzeniu jeszcze bardziej poluzowano te restrykcje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami danym środkiem transportu może podróżować tyle osób ile wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji, przy czym wówczas połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna.

– Zmiana ta jest szczególnie istotna nie tylko dla organizatorów i operatorów komunikacji miejskiej i znacząco poprawia sytuację przewoźników autokarowych i tych przewoźników regionalnych, którzy eksploatują tabor bez miejsc stojących lub jedynie z niewielką ich liczbą – komentuje Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia i właściciel firmy PTC.

Jednocześnie wprowadzono ograniczenia w ruchu lotniczym. Zgodnie z przepisami danym statkiem powietrznym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony